Światowe ceny zbóż spadły w lipcu. Jaka jest przyczyna?

Indeks cen zbóż FAO wyniósł w lipcu średnio 125,9 punktu, co oznacza spadek o 0,5 procent w porównaniu z czerwcem i 14,5 procent poniżej wartości sprzed roku. Niewielki spadek w tym miesiącu wynika z niższych międzynarodowych cen zbóż gruboziarnistych (-4,8% m/m), które zrównoważyły drożejącą w lipcu pszenicę i ryż.

Światowe ceny zbóż spadły w lipcu. Jak jest przyczyna?

Międzynarodowe ceny kukurydzy kontynuowały trend spadkowy ze względu na zwiększone sezonowe dostawy z trwających zbiorów w Argentynie i Brazylii oraz potencjalnie wyższą niż początkowo przewidywano produkcję w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdzie warunki nieznacznie się poprawiły, a powierzchnia zasiewów została skorygowana w górę.

Ceny sorgo spadły równolegle z cenami kukurydzy

Wśród innych zbóż gruboziarnistych światowe ceny sorgo spadły równolegle z cenami kukurydzy, podczas gdy światowe ceny jęczmienia były prawie stabilne, na co wpływ miały efekty uboczne z rynków pszenicy.

Natomiast międzynarodowe ceny pszenicy wzrosły o 1,6 proc. odnotowując swój pierwszy miesięczny wzrost od dziewięciu miesięcy, spowodowany głównie niepewnością co do ukraińskiego eksportu w następstwie decyzji podjętej przez Federację Rosyjską o zakończeniu realizacji Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego i wynikającymi z tego zniszczeniami w ukraińskiej infrastrukturze portowej zarówno na Morzu Czarnym jak i na Dunaju. Utrzymująca się sucha pogoda w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych również zwiększyła presję na ceny.

Coraz więcej krajów wprowadza ograniczenia w eksporcie ryżu

Ceny ryżu wzrosły w lipcu o 2,8 procent, osiągając najwyższy poziom od września 2011 r., napędzany głównie wzrostem cen w segmencie rynku Indica. Na tym rynku wprowadzony przez Indie 20 lipca zakaz eksportu nieparzonej odmiany Indica sprzyjał oczekiwaniom większej sprzedaży z innych źródeł, wzmacniając presję na wzrost cen już wywieraną przez sezonowo ograniczone dostawy i zakupy w Azji.

 

Andrzej Bąk

Źródło: FAO

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowości od BASF na nowy sezon

BASF Polska, dział Agricultural Solutions zaprosił 29 listopada 2023 r. przedstawicieli mediów rolniczych na konferencję prasową do Centrum Olimpijskiego – siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics