Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy opublikował Klimatyczny Bilans Wodny od 11 czerwca do 10 sierpnia 2023. Według raportu susza rolnicza w badanym okresie występowała już tylko w pięciu województwach i objęła osiem upraw.
IUNG w dziewiątym okresie raportowania (od 11 czerwca do 10 sierpnia 2023) podał, że deficyt wody dla roślin uprawnych zmniejszył się, jednakże niedobór wody nadal występował w całym kraju. Największy deficyt wody notowano we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej od -160 do -199 mm. Duży niedobór wody notowano również we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego oraz w zachodniej części Niziny Mazowieckiej od -120 do -159 mm. Na pozostałym obszarze kraju niedobór wody wynosił od 0 do -119 mm.
Susza rolnicza występowała na terenie 5 województw:
- Łódzkiego,
- Kujawsko-pomorskiego,
- Wielkopolskiego,
- Mazowieckiego,
- Warmińsko-mazurskiego.
Susza występowała w 8 monitorowanych uprawach:
- Kukurydzy na kiszonkę,
- Kukurydzy na ziarno,
- Krzewów owocowych,
- Roślin strączkowych,
- Warzyw gruntowych,
- Tytoniu,
- Ziemniaka,
- Chmielu.
Występowanie suszy rolniczej na terenie kraju spowodowało obniżenie plonów przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.
IUNG: Największa susza w kukurydzy na kiszonkę
W dziewiątym okresie raportowania od 11 czerwca do 10 sierpnia 2023 r. największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Suszę w tych uprawach notowano w 342 gminach (13,81% gmin Polski), nastąpiło zmniejszenie o 47,35 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 2,32% gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 21,03 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania).
W raporcie IUNG zaznaczył, że „zgodnie z definicją określoną w ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 150, poz. 1249, z późn. zm.) „suszę oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem, w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 21 marca do dnia 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb”. A zatem w obojętnie którym okresie sześciodekadowym zostanie stwierdzona susza, to plony ostateczne dla upraw objętych suszą będą niższe przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych„.
Źródło: IUNG