Susza rolnicza już tylko w 5 województwach. IUNG opublikował najnowszy raport

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy opublikował Klimatyczny Bilans Wodny od 11 czerwca do 10 sierpnia 2023. Według raportu susza rolnicza w badanym okresie występowała już tylko w pięciu województwach i objęła osiem upraw.

rolnik, rolnictwo, zysk rolnika, szacowanie szkód w rolnictwie, IUNG, susza, portal rolny, ASAP, Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego,
Susza rolnicza już tylko w 5 województwach. IUNG opublikował najnowszy raport

IUNG w dziewiątym okresie raportowania (od 11 czerwca do 10 sierpnia 2023) podał, że deficyt wody dla roślin uprawnych zmniejszył się, jednakże niedobór wody nadal występował w całym kraju. Największy deficyt wody notowano we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej od -160 do -199 mm. Duży niedobór wody notowano również we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego oraz w zachodniej części Niziny Mazowieckiej od -120 do -159 mm. Na pozostałym obszarze kraju niedobór wody wynosił od 0 do -119 mm.

Susza rolnicza występowała na terenie 5 województw:

 1. Łódzkiego,
 2. Kujawsko-pomorskiego,
 3. Wielkopolskiego,
 4. Mazowieckiego,
 5. Warmińsko-mazurskiego.

Susza występowała w 8 monitorowanych uprawach:

 1. Kukurydzy na kiszonkę,
 2. Kukurydzy na ziarno,
 3. Krzewów owocowych,
 4. Roślin strączkowych,
 5. Warzyw gruntowych,
 6. Tytoniu,
 7. Ziemniaka,
 8. Chmielu.

Występowanie suszy rolniczej na terenie kraju spowodowało obniżenie plonów przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

IUNG: Największa susza w kukurydzy na kiszonkę

W dziewiątym okresie raportowania od 11 czerwca do 10 sierpnia 2023 r. największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Suszę w tych uprawach notowano w 342 gminach (13,81% gmin Polski), nastąpiło zmniejszenie o 47,35 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 2,32% gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 21,03 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania).

W raporcie IUNG zaznaczył, że „zgodnie z definicją określoną w ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 150, poz. 1249, z późn. zm.) „suszę oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem, w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 21 marca do dnia 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb”. A zatem w obojętnie którym okresie sześciodekadowym zostanie stwierdzona susza, to plony ostateczne dla upraw objętych suszą będą niższe przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych„.

Źródło: IUNG

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rynek mleka: Opłacalność balansuje na krawędzi

Ceny skupu mleka są mocno zróżnicowane w zależności od odbiorcy oraz konkretnego cennika. Średnia cena waha się w okolicach 2,05 zł za litr mleka surowego. Zdaniem...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics