Pani Monika Lasoń zgłoszona przez Krajowa Radę Izb Rolniczych wyróżniona w Konkursie Innowacyjności dla Kobiet Rolniczek 2023 z Europy – święto kobiet stojących na czele zrównoważonych obszarów wiejskich – w Brukseli
Krajowa Rada Izb Rolniczych ma zaszczyt ogłosić, że laureatka konkursu Krajowej Rady z Polski Pani Monika Lasoń – rolniczka z miejscowości Grodzisko gmina Rzgów zdobyła wyróżnienie w 7 edycji konkursu Innovation Award for Women Farmers w dniu 9 października 2023 r. organizowanego przez Copa i Cogeca we współpracy z Corteva Agriscience.
Monika Lasoń była jedną z trzech laureatek w III edycji konkursu „Rolniczki motorem innowacji w gospodarstwach rolnych w Polsce” organizowanym co 2 lata przez Krajową Radę Izb Rolniczych, które są następnie zgłaszane przez Krajową Radę do konkursu COPA-COGECA w Brukseli. Pani Monika jest młoda rolniczką prowadząca wraz z mężem 70 hektarowe gospodarstwo, specjalizujące się w hodowli kóz rasowych: alpejskiej i saaneńskiej. Kozy pasione są łąkowym sianem, paszą pochodzącą z własnego gospodarstwa by zachować wysoką jakość surowca. W gospodarstwie unika się kamienia kiszonkami i paszami gotowymi. Pozyskane w warunkach restrykcyjnej higieny mleko kozie, przebadane pod kątem mikrobiologii, przetwarzane jest na świeże sery kozie, sery miękkie, pleśniowe, półtwarde i twarde dojrzewające. Pani Monika jest też wiceprezesem Stowarzyszenia Serowarów Farmerskich i Zagrodowych. Zajmuje się nie tylko hodowlą kóz i produkcją serów, lecz szkoleniami i warsztatami serowarskimi, ukończyła też wiele kursów serowarskich w Polsce i za granicą — w Niemczech, Holandii, Austrii, Francji. „Serowarstwo to szlachetna sztuka, która wymaga wiedzy, umiejętności, codziennej pracy i wytrwałości. Najwięcej jednak jest w niej duża doza pokory. Tylko połączenie tych wszystkich cech daje efekt w postaci idealnych w smaku, powtarzalnych produktów oraz bezcennego zadowolenia klienta to wszystko może zagwarantować poprzez swoje doświadczenie i serce, które każdego dnia wkłada w swoją pracę” – mówi Pani Monika Lasoń.
W tegorocznej edycji konkursu COPA-COGECA, spośród czterdziestu niesamowitych zgłoszeń, wybór zwyciężczyni był bardziej wymagający niż kiedykolwiek wcześniej. Każdego roku otrzymywane jest coraz więcej utalentowanych propozycji, które ukazują niesamowitą pracę i oddanie kobiet rolniczek w całej UE. W roku 2023 postanowiono szczególnie podkreślić trzy kluczowe filary zrównoważonego rozwoju i przyjrzeć się, jak są one wcielane w życie na gospodarstwach rolnych, w przedsiębiorstwach i w lokalnych społecznościach rolniczek.