Do Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej, trafiały liczne sygnały od rolników o wyłączeniu obowiązku ugorowania 4% gruntów rolnych w nowej perspektywie Wspólnej Polityki Rolnej. Jakie jest stanowisko LIR? Jakie alternatywne rozwiązania powinny zostać zabrane pod uwagę?
Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej zwrócił się z apelem do Polskiego Rządu o wyłączenie obowiązku ugorowania 4% gruntów rolnych do czasu zakończenia konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Według LIR w dalszej perspektywie warunek ten powinien być alternatywnym rozwiązaniem. Zamysły WPR mają na celu pozytywnie oddziaływać na środowisko i jednocześnie przyczyniać się do produkcji żywności lepszej jakości. W związku z tym Zarząd LIR proponuje alternatywne kierunki realizacji tych zobowiązań w gospodarstwach polskich rolników.
Jako alternatywne rozwiązania warunku utrzymania 4% gruntów ugorowanych powinny być rozwiązania pozytywnie oddziałujące na środowisko:
- zwolnienie z tego warunku gospodarstw posiadających produkcję zwierzęcą
- spełnienie warunków poprzez posiadanie roślin motylkowych
- uznanie łąk kwietnych w ramach ekoschematów jako powierzchnie nieprodukcyjne
Zarząd LIR w swoim apelu wskazuje konieczność podjęcia szybkich prac nad wprowadzeniem stosownych zmian w zobowiązaniach względem WPR. „Ponadto wskazany zapis ograniczający produkcję polskiej żywności godzi w bezpieczeństwo żywnościowe Polaków i Świata, a zarazem przyczynia się do ograniczenia dochodów rolników, które i tak są obecnie w trudnej sytuacji” – apeluje LIR.
AM/Redakcja AgroNews
Czyli związek lewackich landów niemieckich .Już to mieliśmy tyle że sowieckich.To droga do upadku Polski suwerennej.
Lepiej zamilcz pissowski pachołku z wykształceniem niepełnym podstawowym.
A ty kim jesteś? Innym odmawiasz prawa głosu bo? Taki z ciebie tolerancyjny i demokratyczny umysł?
Osoba z wysokim wykształceniem napewno nie nazwie innego człowieka pachołkiem, więc nie machaj mieczem bo kto mieczem wojuje ten od miecza ginie
Problem w tym że LIR może sobie apelować a Unia ma to głęboko w poważaniu….