Inwestycje zapobiegające ASF – wstępne podsumowanie naboru

Zakończyło się przyjmowanie wniosków na „Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń” z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Ze wstępnych statystyk wynika, że o ponad 80 mln zł wsparcia ubiega się ponad 1,1 tys. rolników.

świnie
Inwestycje zapobiegające ASF – wstępne podsumowanie naboru

Wnioski były przyjmowane od 7 września do 20 października 2023 r. wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Na podstawie złożonych dokumentów można stwierdzić, że ponad 1,3 tys. rolników ubiega się o 93,5 mln zł wsparcia. Największym zainteresowaniem wsparcie na przedsięwzięcia służące zapobieganiu ASF cieszy się w województwach: wielkopolskim (ok. 170 wniosków), mazowieckim (ok. 150 wniosków) i lubelskim (ok. 120 wniosków).

Limit dofinansowania w całym okresie realizacji PS WPR 2023-2027 wynosi 100 tys., a refundacji podlega 80 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych, a w przypadku inwestycji związanych z budową ogrodzenia, obowiązują osobne stawki. Rolnik na etapie składania wniosku o przyznanie pomocy mógł się ubiegać o przyznanie 50-procentowej zaliczki.

Pozyskane środki beneficjenci będą mogli przeznaczyć m. in. na: wykonanie ogrodzenia, utworzenie zadaszonej niecki dezynfekcyjnej, wyposażenie gospodarstwa rolnego w urządzenia do dezynfekcji, zapewnienie możliwości zdezynfekowania się osób zajmujących się obsługą świń, budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy, posadowienie silosu na paszę gotową lub zboże przeznaczone na paszę i zapewnienie utrzymywania świń odrębnie od innych zwierząt.

Kto mógł wnioskować o wsparcie?

O dofinansowania na przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się ASF mogli się starać rolnicy – osoby fizyczne, prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Pomoc była skierowana do zajmujących się chowem lub hodowlą nie mniej niż pięćdziesięciu świń (średniorocznie) albo hodowlą świń ras rodzimych lub ras czystych. Działalność prowadzona przez ubiegających się o wsparcie powinna być zarejestrowana na nieruchomości objętej inwestycją, a od realizującego ją podmiotu wymaga się wpisu do ewidencji producentów.

Źródło: ARiMR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kukurydza – zabezpieczenie materiału siewnego

Okres jesienno-zimowy to tradycyjnie czas analiz, podsumowań oraz podejmowania decyzji dotyczących sposobu prowadzenia upraw w kolejnym sezonie. Niezadowalająca rentowność Nie lada zagwozdkę mają producenci kukurydzy. Rok...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics