W skali tygodnia kończącego się 27-go października 2023 unijna pszenica (najbliższy termin dostawy) potaniała o prawie 8 euro (-3,2%) do 232,25 eur/t. Tradycyjnie już kontrakt w Paryżu powielał zachowania amerykańskiego odpowiednika.
Dominacja dostawców z basenu Morza Czarnego wywiera presję na ceny europejskiej pszenicy, która musi walczyć z tanim zbożem rosyjskim o rynki zbytu.
Uwzględniając wolne tempo eksportu, KE obniżyła w minionym tygodniu prognozę eksportu pszenicy z UE i w konsekwencji podniosła oczekiwane zapasy tego zboża na koniec sezonu.
W analizowanym tygodniu unijna kukurydza (seria listopadowa) potaniała o 4,5 euro (-2,2%) do 201,75 eur/t. Oznacza to powrót cen w okolice historycznych minimów tej serii – nieco poniżej 200 eur/t zaliczonych w połowie miesiąca. Kontrakt na kukurydzę z dostawą w marcu 24 wyceniany jest o tylko kilka euro wyżej.
Na rynku ciągle odczuwalna jest presja wynikająca z trwających w Europie i na całej półkuli północnej zbiorów.
Jedynie unijny kontrakt na rzepak zyskał na wartości w minionym tygodniu
W Paryżu listopadowa seria rzepaku (kończy obrót z końcem października) odbiła w górę o prawie 10 euro w skali tygodnia (-32 euro tydzień wcześniej), wracając ponad poziom 400 eur/t. Rzepak z dostawą w lutym 2024 zyskał w tym samym czasie na wartości o połowę mniej w skali tygodnia i kosztował na piątkowym zamknięciu lekko poniżej 440 eur/t.
Duża podaż nasion na unijnym rynku utrzymuje ceny na niskim poziomie. Do tego dochodzi ograniczony popyt wewnętrzny ze względu na rosnący import gotowych olejów roślinnych z Ukrainy.
W końcówce tygodnia notowaniom rzepaku pomogły wzrosty kontraktów na kompleks sojowy i gwałtowne gwałtowne odbicie na rynku ropy naftowej.
Wykresy notowań najbliższego kontraktu futures na 27.10.2022:
Giełda w Paryżu:
Giełda w Chicago:
Andrzej Bąk
Źródło: Euronext-Paryż, CBoT