RARS prowadzi rozeznanie na rynku. Będzie skupować mokrą kukurydzę z tegorocznych zbiorów

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych zwana dalej „Agencją” prowadzi rozeznanie rynku wśród Przedsiębiorców – prowadzących działalność w skupie i przechowywaniu zbóż, dotyczące współpracy z Agencją w zakresie sprzedaży na rzecz Agencji kukurydzy mokrej wraz z usługą jej wysuszenia i innymi zabiegami technicznymi (czyszczenia) do uzyskania kukurydzy suchej oraz świadczenie kompleksowej usługi przechowania kukurydzy suchej obejmującej wymianę.

RARS prowadzi rozeznanie na rynku. Będzie skupować mokra kukurydzę z tegorocznych zbiorów

Przedmiot zamówienia

Przedmiotem zamówienia będzie:

  • zakup na rzecz Agencji kukurydzy mokrej pochodzącej ze zbiorów z 2023 r. spełniającej wymagania jakościowe, w ilości nie mniejszej niż 5 000 ton;
  • świadczenie usługi wysuszenia i oczyszczenia kukurydzy mokrej w celu uzyskania kukurydzy suchej, spełniającej wymagania jakościowe określone w warunkach przetargu, z zastrzeżeniem, że odbiór kukurydzy suchej nastąpi nie później niż do 18 grudnia 2023 r.
  • świadczenie kompleksowej usługi przechowania kukurydzy suchej obejmującej magazynowanie oraz wymianę na zasadach określonych w umowie oraz w ustawie z dnia 17 grudnia 2020 r. o rezerwach strategicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 294).

Wymiana

Wymiana polegać będzie na cyklicznym zastępowaniu, nie rzadziej niż co 1 rok, w  miejscu przechowywania kukurydzy, kukurydzą suchą spełniającą wymagania Agencji, pochodzącą z ostatniej kampanii żniwnej, tak aby stany ilościowe i jakościowe pozostały nienaruszone.

Jakość kukurydzy powinna być zgodna z obowiązującymi przepisami określającymi wymagania handlowe, bezpieczeństwa żywności i obowiązującymi przy produkcji pasz oraz wymaganiami Agencji.

Parametry kukurydzy mokrej

  • Wilgotność bazowa – 30%;
  • Zanieczyszczenia ogółem – max. 10%;
  • Zanieczyszczenia nieużyteczne – max. 2%;
  • Ziarna połamane – max. 8%
  • DON – max. 2000 ppb.

Parametry kukurydzy suchej

  • Wilgotność przy odbiorze – max. 15,2
  • Wilgotność przy wydaniu – max. 14,5%
  • Zanieczyszczenia ogółem – max. 10%
  • Zanieczyszczenia nieużyteczne – max. 2%
  • Ziarna połamane – max. 8%
  • DON – max. 2000 ppb.

Kukurydza powinna być o typowej barwie, wolna od obcych zapachów, żywych szkodników (w tym roztoczy) na każdym etapie rozwoju, wolna od chorób grzybowych.

Usługi wysuszenia/przechowywania

Przedsiębiorca za wykonaną usługę wysuszenia i czyszczenia kukurydzy mokrej otrzyma wynagrodzenie od Agencji według stawki w zł za tonę oraz wynagrodzenie za usługę przechowywania kukurydzy suchej według zryczałtowanej stawki w zł/tonomiesiąc (plus podatek VAT).

I. Wymagania dla Przedsiębiorców

Przedsiębiorca, który dokona na rzecz Agencji sprzedaży kukurydzy mokrej, dokona jej wysuszenia i świadczyć będzie na rzecz Agencji usługę przechowywania kukurydzy suchej, powinien zapewnić w szczególności:

  1. wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy sprzedaży i przechowania;
  2. sprzedaż kukurydzy mokrej spełniającej wymagania Agencji określone w warunkach przetargu;
  3. wysuszenie i oczyszczenie kukurydzy mokrej w celu uzyskania kukurydzy suchej, spełniającej wymagania jakościowe określone w warunkach przetargu;
  4. przechowywanie kukurydzy suchej w warunkach wykluczających możliwość pogorszenia jej jakości, przy zapewnieniu wymaganego przez Agencję poziomu ilościowego i  jakościowego;
  1. zapewnienie wymaganej jakości kukurydzy mokrej przy przyjęciu oraz kukurydzy suchej przy wydaniu i w trakcie przechowywania;
  2. wymianę rezerwy w ramach ogólnej gospodarki magazynowej Oferenta;
  3. prowadzenie odrębnej dokumentacji obejmującej wszystkie operacje związane z przyjęciem, wydaniem oraz wymianami przechowywanej rezerwy;
  4. zabezpieczenie magazynu, w którym przechowywana będzie rezerwa, zgodnie z  postanowieniami umownymi;
  5. oznakowanie rezerwy w sposób widoczny i czytelny, zgodnie z umową;
  6. przestrzeganie przepisów ustawy o ochronie informacji niejawnych i rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych – Urz. UE L 119 z 4.5.2016);
  7. posiadanie sprawnej infrastruktury technicznej niezbędnej do przyjęcia, wydania, przechowywania i zabiegów konserwacyjnych zboża.
  8. posiadanie przez cały okres obowiązywania umowy sprzedaży i przechowania zabezpieczeń należytego wykonania umowy, w tym gwarancji bankowej.

Przedsiębiorca, z którym zostanie zawarta umowa przechowania ponosić będzie odpowiedzialność za ilość, jakość oraz nienaruszalność stanów przechowywanej rezerwy. Kukurydza stanowiąca rezerwy strategiczne pozostaje do wyłącznej dyspozycji Agencji.

II. Zasady prowadzenia postępowania przetargowego

Wybór Przedsiębiorców nastąpi w drodze zamkniętego dwustopniowego przetargu.

I etap postępowania przetargowego

Agencja wysyła zaproszenia do złożenia oferty wraz z warunkami przetargu do wszystkich Przedsiębiorców, którzy wyrazili chęć współpracy i przesłali zgłoszenie udziału w postępowaniu, z zastrzeżeniem, że nie zaprasza się Przedsiębiorców, którzy:

  • realizując zamówienie w zakresie rezerw wyrządzili szkodę, nie wykonując zamówienia lub wykonując je nienależycie, jeżeli szkoda ta została stwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu wydanym w okresie 3 lat przed wszczęciem postępowania lub wobec, których Agencja prowadzi postępowanie sądowe lub egzekucyjne w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy mającej za przedmiot rezerwy;
  • którzy według posiadanych przez Agencję informacji nie dają rękojmi należytego wykonania umowy zawartej w wyniku postępowania, w szczególności po dokonaniu przez Agencję analizy sytuacji finansowej Oferenta na podstawie złożonych przez Oferenta dokumentów.

Warunkiem przystąpienia do przetargu będzie: wniesienie wadium w wysokości określonej w warunkach przetargu oraz złożenie oferty w terminie i formie określonej w warunkach przetargu.

Powołany w Agencji Zespół dokona oceny, czy złożone oferty spełniają wymagania formalne określone w warunkach przetargu i nie podlegają odrzuceniu.

II etap postępowania przetargowego

Do drugiego etapu postępowania dopuszcza się co najmniej pięciu Przedsiębiorców, którzy spełnili wymagania formalne określone w warunkach oraz przedstawili najkorzystniejsze ekonomicznie warunki oferty. Jeżeli liczba Przedsiębiorców, którzy spełniają wymagania określone w warunkach, jest mniejsza niż pięciu, Agencja zaprasza do drugiego etapu wszystkich Przedsiębiorców spełniających warunki.

Zespół prowadzić będzie negocjacje cenowe w drodze bezpośrednich rozmów lub w formie pisemnej oraz dokona wyboru najkorzystniejszych ofert.

Negocjacje prowadzone będą w zakresie:
  • ceny sprzedaży kukurydzy mokrej w złotych za tonę (bez VAT);
  • stawki za usługę wysuszenia 1 tony kukurydzy mokrej w złotych (bez VAT)
  • zryczałtowanej stawki za usługę przechowania kukurydzy suchej w złotych za ton miesiąc (bez VAT).

Zespół dokona wyboru najkorzystniejszych ofert, według kryteriów określonych w warunkach przetargu.

Z wybranymi w wyniku postępowania przetargowego Przedsiębiorcami, zostaną zawarte umowy.

Warunkiem zawarcia umowy będzie wniesienie przez Przedsiębiorcę zabezpieczeń należytego wykonania, w tym w formie gwarancji bankowej.

Terminy i adres

Zainteresowani Przedsiębiorcy, powinni w terminie do 29 listopada 2023 r. złożyć w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych ul. Grzybowska 45, 00-844 Warszawa, lub na adres email: sek_brz@rars.gov.pl  wypełnione zgłoszenie wg załączonego wzoru.

Dodatkowe informacje o postępowaniu przetargowym można uzyskać w: Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych
00-844 Warszawa
ul. Grzybowska 45
tel. 22 360 93 60 lub 22 360 93 49 lub składając zapytanie w formie pisemnej na adres e-mail: sek_brz@rars.gov.pl

Ogólne warunki udziału w postępowaniach przetargowych, znajdują się na stronie internetowej RARS – Zasady udzielania zamówień

Zgłoszenie udziału w postępowaniu przetargowym w wersji elektronicznej można pobrać ze strony internetowej https://bip.rars.gov.pl w zakładce Aktualności/ogłoszenia dotyczące rezerw żywnościowych

Źródło: RARS

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Czy można sprzedawać dowolne nawozy? Surowe przepisy chronią jakość i bezpieczeństwo upraw

Aby nawozy mogły pojawić się w sprzedaży, muszą przejść surowy proces zatwierdzenia, który obejmuje szczegółowe badania oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics