Giełda w Chicago wyznaczyła we wtorek spadkowy kierunek notowań większości towarów w tym ropy. Głównym powodem przeceny było gwałtowne umocnienie dolara względem pozostałych walut. Kurs eurodolara spadł wczoraj o blisko 1% do poniżej 1,10 usd za euro. Droższy dolar oznaczać może mniejszy popyt na towary, najczęściej wyceniane w tej walucie.
Obok rynku walutowego spadki uzasadniane są również potrzebnymi opadami na południu USA. Zgodnie z oczekiwaniami ostatnie tygodniowe dane o sprzedaży eksportowej w 2023 r. w USA spadły i wyniosły: 274 tys. ton pszenicy, 570 tys. ton kukurydzy i 962 tys. ton soi.
Pogoda w Brazylii nadal nie jest optymalna, a perspektywy zbiorów soi i kukurydzy spadają z rekordowych początkowo poziomów. Ciągle jednak rynek spodziewa się ogromnej produkcji w Ameryce Południowej.
Giełda w Paryżu:
Przeceny zbóż w Paryżu były ograniczone, mimo to kukurydza i pszenica zaliczyły długookresowe minima cen zamknięcia dla marcowych serii kontraktu.
Nawet po wczorajszym osłabieniu euro, konkurencyjność unijnych, a zwłaszcza francuskich dostaw pszenicy jest mała w konfrontacji z tanim ziarnem z Ukrainy i Rosji.
Z upływem czasu uczestnicy rynku powinni zwracać większą uwagę na pogarszające się prognozy zbiorów zbóż ozimych w Europie Zachodniej. Deszczowa pogoda zmniejszyła areał jesiennych zasiewów we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Będzie to skutkowało mniejszymi zbiorami. Stąd unijna pszenica w kontrakcie na nowy zbiór wyceniana jest o ok. 10 eur/t wyżej.
Rzepak, który zyskiwał w końcówce roku, naśladował wczoraj zachowanie kanadyjskiej canoli, kompleksu sojowego i ropy.
Zamknięcie wtorkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych – 02.01.2024:
Wykresy notowań kontraktów w Paryżu:
Andrzej Bąk
Źródło cen: www.barchart,com