MRiRW będzie rozwijać polską spółdzielczość. Gospodarstwa rolne potrzebują kapitału

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracujemy nad rozwiązaniami, które będą wspierać rozwój polskiej spółdzielczości – podkreślił sekretarz stanu Stefan Krajewski podczas Konwentu na rzecz Współpracy i Rozwoju Polskiej Bankowości Spółdzielczej.

Wiceminister Stefan Krajewski przemawia podczas debaty (fot. MRiRW)
MRiRW będzie rozwijać polską spółdzielczość. Gospodarstwa rolne potrzebują kapitału

Zmiany prawne

Wiceminister odniósł się również do zmian prawnych, jakie zostały wprowadzone na mocy ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. o konsumenckiej pożyczce lombardowej, polegające na stosowaniu wobec rolników, w zakresie prowadzonej przez nich działalności rolniczej, rozwiązań konsumenckich.

Już 22 grudnia, tydzień po objęciu urzędu minister rolnictwa i rozwoju wsi, Czesław Siekierski wystąpił do Ministra Finansów w sprawie wypracowania rozwiązania, związanego ze zmianą tych przepisów tak, aby zapewnić kredytowanie inwestycyjne producentom rolnym – poinformował sekretarz stanu Stefan Krajewski.

Wiceminister zwrócił uwagę, że już teraz z rynku dochodzą informacje, że niektóre banki przestały przyjmować wnioski kredytowe od rolników, albo mocno ograniczyły ofertę. Niestety duże gospodarstwa rolne potrzebują kapitału, aby dalej się rozwijać i inwestować. Przyjęta ustawa blokuje takie podejście. Jak wskazują eksperci, zmiana ta negatywnie może dotknąć nawet 400 tys. polskich gospodarstw rolnych, które przez ostatnie 20 lat akcesji w Unii inwestowały w swój rozwój i zapewniały konkurencyjność polskiego rolnictwa na wspólnotowym rynku.

Udział banków spółdzielczych

– Od 1994 r. do dnia dzisiejszego, wszystkie banki współpracujące z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udzieliły łącznie 1,8 mln kredytów preferencyjnych (inwestycyjnych i klęskowych) na kwotę ponad 70 mld zł. Z tego prawie 80% tych kredytów udzieliły banki spółdzielcze. – powiedział sekretarz stanu Stefan Krajewski. – To pokazuje zaangażowanie tych banków, a także to, jakim cieszą się one zaufaniem rolników – dodał wiceminister.

Źródło i fot.: MRiRW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

1,7 mld zł z UE na Mój Prąd. Na co można uzyskać dofinansowanie?

Finansowanie podpisanej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska umowy będzie pochodziło z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027. Celem Programu Mój Prąd jest...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics