W tym roku powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w Polsce jest nieco większa od ubiegłorocznej i wynosi blisko 7,6 mln ha, co oznacza wzrost o około 2,7 proc – wynika z komunikatu GUS.
Według wstępnych szacunków nastąpiło zmniejszenie powierzchni uprawy rzepaku i rzepiku ogółem o ok. 26,0% do ponad 0,6 mln ha natomiast powierzchnię buraków cukrowych szacuje się na poziomie ubiegłego roku tj. ok. 203,5 tys. ha.
Straty zimowe i wiosenne w powierzchni zasiewów zbóż ozimych w bieżącym roku były wysokie i sięgały dla: jęczmienia ozimego 41,6%, pszenicy ozimej 32,4%, pszenżyta ozimego 30,1%, mieszanek zbożowych ozimych 17,4% i żyta 5,3%.
Znaczne straty odnotowano w uprawach rzepaku i rzepiku ozimego i wyniosły w bieżącym roku 32,2% areału zasiewów. Na stan i zaawansowanie rozwoju upraw decydujący wpływ w bieżącym roku miał przebieg pogody.
Na przełomie stycznia i lutego wystąpiły bardzo silne mrozy dochodzące do -25°C i poniżej, które przy braku okrywy śnieżnej spowodowały znaczące straty w zasiewach ozimin.
Wiele upraw zostało zaoranych i obsianych zbożami jarymi lub kukurydzą, a te, które pozostawiono są w słabej kondycji. Główną przyczyną zaorywania plantacji upraw ozimych podawaną przez rzeczoznawców terenowych GUS w bieżącym roku była mała obsada roślin na 1 m2 spowodowana uszkodzeniami mrozowymi.
Największe straty zimowe i wiosenne wystąpiły w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim i wielkopolskim.
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu