Chów świń nieopłacalny

W wyniku wzrostu cen zbóż znacznie przekraczającego wzrost cen żywca wieprzowego, chów trzody w ostatnich latach był nieopłacalny i systematycznie malał – informuje Jan Małkowski z Instytutu Ekonomiki i Gospodarki Żywnościowej.

Świadczą o tym utrzymujące się od jesieni 2010 r. aż do tej pory relacje cen trzody do targowiskowych cen żyta i jęczmienia, które są mniej więcej o połowę węższe od relacji zapewniających opłacalność.

Ocenia się, że w lipcu 2012 r. pogłowie trzody wyniesie około 12 300 tys. sztuk i będzie mniejsze niż w lipcu 2011 r. o około 10% i o 17% mniejsze niż w lipcu 2010 r. Taki stan pogłowia oznacza, że poziom produkcji trzody chlewnej w 2012 r. może być niższy aniżeli w 2011 r. o 11%, w tym w I półroczu o 9%. a w II półroczu o 13% w porównaniu z analogicznymi okresami poprzedniego roku.

Coraz głębszy spadek produkcji trzody rozpoczęty już w II półroczu ubiegłego roku sprzyja wzrostowi cen trzody na polskim rynku, ale ich poziom ograniczają ceny na rynku unijnym i popyt wewnętrzny, a co najważniejsze sam poziom cen żywca nie jest w stanie spowodować by chów trzody stał się opłacalny w sytuacji utrzymujących się wciąż bardzo wysokich cen zbóż i pasz przemysłowych.

W okresie od stycznia do maja 2012 przeciętna cena skupu trzody wyniosła 5,27 zł/kg i była o 27% wyższa aniżeli w analogicznym okresie 2011 r. W maju cena skupu ukształtowała się na poziomie 5,36 zł/kg, a w czerwcu 5,70 zł/kg. Ceny te były wyższe niż przed rokiem odpowiednio o 22% i 25%.

 

\"\"

 

Mimo niższej produkcji trzody tempo wzrostu cen w następnych miesiącach będzie systematycznie malało, zwłaszcza w IV kwartale, gdyż w IV kwartale 2011 r. było ono wyjątkowo wysokie. Poziom cen na polskim rynku będzie zależał również od rozwoju cen w Unii Europejskiej i kursu złotego względem euro.

Warto podkreślić, że w ostatnich latach polskie ceny trzody wyrażone w euro oscylowały wokół przeciętnej ceny w UE-27, ale od początku 2012 r. są one wyższe o kilka procent. W czerwcu cena trzody klasy E w Polsce wyrażona w euro wynosiła 175 EUR/100 kg wagi poubojowej i była o 4% wyższa od przeciętnej ceny unijnej (168,10 EUR/100 kg wagi poubojowej).

Warunkiem przywrócenia opłacalności chowu w Polsce jest kilkudziesięcioprocentowy spadek cen zbóż. Przy założeniu, że cena trzody wynosi około 5 zł/kg, korzystna dla chowu trzody relacja cen trzoda: żyto wynosząca 1:9 byłaby możliwa gdyby cena żyta kształtowała się na poziomie 56 zł/dt.

W maju przeciętne ceny żyta i jęczmienia wyniosły odpowiednio 84,85 zł/dt i 91,62 zł/dt. W tej sytuacji relacje cen żywca do tych cen kształtowały się jak 1:6,3 i 1:5,9. W świetle przewidywanych mniejszych tegorocznych zbiorów zbóż (o 5-10% od ubiegłorocznych), w roku gospodarczym 2012/2013 trudno spodziewać się spadku ich cen, a w związku z tym poprawy opłacalności chowu oraz zahamowania redukcji pogłowia trzody chlewnej. Jeśli tak się stanie, to również w przyszłym roku produkcja trzody będzie niższa niż w 2012 r., a jej ceny będą prawdopodobnie wyższe. Ich ostateczny poziom zależał jednak będzie od opłacalności importu, a więc od cen trzody w Unii Europejskiej i kursu złotego względem euro, a także od popytu krajowego.

Źródło: Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kwitnący rzepak – uwaga na pszczoły! PIORiN kontroluje pola

Uprawa rzepaku wymaga od rolnika dużej wiedzy, zaangażowania, terminowego wykonywania zabiegów uprawowych, zwłaszcza precyzyjnego stosowania środków ochrony roślin. Niezbędna jest profesjonalna ochrona insektycydowa, gdyż...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics