UE pomoże rolnikom

Komisja Europejska wyraziła zgodę na przyspieszenie wypłat pierwszej części (50%) dopłat bezpośrednich za 2012 rok – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

Wcześniejsze płatności będą wypłacone po 16 października br., zamiast od 1 grudnia. Jak do tej pory o wypłaty z wyprzedzeniem poprosiły: Portugalia, Hiszpania, Włochy, Grecja, Łotwa, Litwa, Węgry, Francja, Rumunia oraz Irlandia.

Wcześniejsze wypłaty dopłat mają wyeliminować problemy z płynnością finansową farmerów spowodowane kryzysem ekonomicznym oraz niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

W przypadku kilku krajów UE, które utrzymują dopłaty powiązane z produkcją, pozwolono na wcześniejsze wypłaty (w 80%) w sektorze wołowiny i cielęciny. Ponadto Komisja Europejska zdecydowała się na wyjątkowe odstępstwo dla farmerów w północnych Włoszech (regiony Emilia Romagna, Lombardia i Veneto), które zostały dotknięte trzęsieniem ziemi pod koniec maja br. Otrzymają oni zaliczki na poczet dopłat już od 1. sierpnia br.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here