Cukier potaniał, ale wciąż jest drogi

Na początku sierpnia 2012 roku notowania cukru spadły, ale dalej są wysokie – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

W ciągu ostatniego  tygodnia cukier surowy w Nowym Jorku stracił 4%, taniejąc do 497,4 USD/t, a biały kosztował  621,5 USD/t, czyli o 3% mniej. W ujęciu miesięcznym cukier surowy był o 3% droższy, a biały  tyleż tańszy. Obecnie sytuacja jest dość skomplikowana.

Kluczową rolę odegra pogoda. Bardzo  ważne będą popyt i aktywność inwestorska funduszy i spekulantów.  Jeden z największych producentów cukru i bioetanolu w Brazylii Copersucar SA zakupił cukier na  giełdzie w Nowym Jorku. Podobna sytuacja nie miała miejsca od 50 lat!

Brazylijczycy są  największym na świecie producentem i eksporterem cukru. Nie musieli importować cukru. W 2012  roku ulewne deszcze opóźniły jednak zbiory i Brazylijczycy zostali zmuszeni do zakupu cukru na  giełdzie – z realizacji lipcowego kontraktu w Nowym Jorku Copersucar przypadło 112,5 tys. ton  (realizacja wyniosła aż 1,1 mln ton).  Nie jest wykluczone, że Brazylijczycy znów będą zmuszeni do zakupu na rynku rzeczywistym.

 W  połowie lipca aż 42% z 48 zakładów należących do Copersucar nie pracowało z powodu braku  surowca.  W Brazylii ulewne deszcze utrudniają zbiory i z tego powodu produkcja cukru jest mniejsza.  Większa wilgotność surowca ze względów technologicznych preferuje produkcję bioetanolu z  trzciny cukrowej, a nie cukru.

Deszcze utrudniają lub nawet uniemożliwiają załadunek cukru.  Z kolei w Indiach opady monsunowe są znacznie poniżej średniej, co stawia pod znakiem  zapytania ilość i jakość zbiorów trzciny cukrowej, a w konsekwencji także podaży cukru z tego. 

Obecnie Indie są eksporterem netto drugi sezon z rzędu, ale jeszcze 3-4 lata temu musiały  sprowadzać nawe 5 mln ton i ten popyt był jednym z głównych czynników nakręcających  rekordowe wysokie notowania cukru na giełdach.  Na podwyżki wpływa także aktywność inwestorów krótkoterminowych, którzy zwiększyli długą  pozycję (kupuj) do najwyższej od pięciu miesięcy.  Prognozy pogody dla Indii i Brazylii są korzystne i jeśli się potwierdzą, to presja cenowa powinna  się dalej zmniejszać. 

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Coraz wyższe straty drobiu w Azji

W Japonii wirus grypy ptaków powoduje coraz większe straty w stadach drobiu, w szczególności na fermach utrzymujących kury nioski. Ministerstwo rolnictwa Japonii zwołało nadzwyczajne...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics