Cukier potaniał, ale wciąż jest drogi

Na początku sierpnia 2012 roku notowania cukru spadły, ale dalej są wysokie – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

W ciągu ostatniego  tygodnia cukier surowy w Nowym Jorku stracił 4%, taniejąc do 497,4 USD/t, a biały kosztował  621,5 USD/t, czyli o 3% mniej. W ujęciu miesięcznym cukier surowy był o 3% droższy, a biały  tyleż tańszy. Obecnie sytuacja jest dość skomplikowana.

Kluczową rolę odegra pogoda. Bardzo  ważne będą popyt i aktywność inwestorska funduszy i spekulantów.  Jeden z największych producentów cukru i bioetanolu w Brazylii Copersucar SA zakupił cukier na  giełdzie w Nowym Jorku. Podobna sytuacja nie miała miejsca od 50 lat!

Brazylijczycy są  największym na świecie producentem i eksporterem cukru. Nie musieli importować cukru. W 2012  roku ulewne deszcze opóźniły jednak zbiory i Brazylijczycy zostali zmuszeni do zakupu cukru na  giełdzie – z realizacji lipcowego kontraktu w Nowym Jorku Copersucar przypadło 112,5 tys. ton  (realizacja wyniosła aż 1,1 mln ton).  Nie jest wykluczone, że Brazylijczycy znów będą zmuszeni do zakupu na rynku rzeczywistym.

 W  połowie lipca aż 42% z 48 zakładów należących do Copersucar nie pracowało z powodu braku  surowca.  W Brazylii ulewne deszcze utrudniają zbiory i z tego powodu produkcja cukru jest mniejsza.  Większa wilgotność surowca ze względów technologicznych preferuje produkcję bioetanolu z  trzciny cukrowej, a nie cukru.

Deszcze utrudniają lub nawet uniemożliwiają załadunek cukru.  Z kolei w Indiach opady monsunowe są znacznie poniżej średniej, co stawia pod znakiem  zapytania ilość i jakość zbiorów trzciny cukrowej, a w konsekwencji także podaży cukru z tego. 

Obecnie Indie są eksporterem netto drugi sezon z rzędu, ale jeszcze 3-4 lata temu musiały  sprowadzać nawe 5 mln ton i ten popyt był jednym z głównych czynników nakręcających  rekordowe wysokie notowania cukru na giełdach.  Na podwyżki wpływa także aktywność inwestorów krótkoterminowych, którzy zwiększyli długą  pozycję (kupuj) do najwyższej od pięciu miesięcy.  Prognozy pogody dla Indii i Brazylii są korzystne i jeśli się potwierdzą, to presja cenowa powinna  się dalej zmniejszać. 

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here