Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło prace nad projektem ustawy, która przedłuży na 2013 r. obecnie obowiązujące zasady opłacania składek zdrowotnych przez rolników – poinformowało Ministerstwo Zdrowia
1. lutego br. zmieniły się zasady liczenia składek zdrowotnych rolników. Nowelizację wymusił Trybunał Konstytucyjny, który zakwestionował przepisy dotyczące opłacania składek przez budżet za wszystkich rolników, niezależnie od ich dochodów. Ustawa, która weszła w życie w lutym, obowiązuje tylko w tym roku. Rząd zapowiadał, że w 2013 r. wysokość składek zdrowotnych będzie obliczana na podstawie dochodów indywidualnych rolnika.
„Minister Zdrowia zwrócił się o informacje do Ministra Finansów w przedmiotowej sprawie. Z informacji otrzymanej od Ministra Finansów z dnia 18 maja 2012 r. wynika, że aktualnie nie jest możliwe wskazanie terminu opracowania ostatecznych rozwiązań dotyczących opodatkowania dochodów uzyskiwanych z działalności rolniczej" – poinformowała rzeczniczka prasowa ministra zdrowia Agnieszka Gołąbek.
„W zaistniałej sytuacji Minister Zdrowia rozpoczął prace nad projektem ustawy, która będzie przedłużeniem na rok 2013 obecnie obowiązującej ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r." – dodała.
Zgodnie z obowiązującymi od lutego przepisami, za rolników posiadających mniej niż 6 ha składkę pokrywa budżet państwa. Rolnicy mający gospodarstwa od 6 do 15 ha płacą składkę w wysokości 18 zł, a rolnicy z gospodarstwami powyżej 15 ha – 36 zł – informuje gazeta.
Źródło: „Rzeczpospolita”
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu