Co dalej z utylizacją folii rolniczych i innych odpadów po produkcji rolniczej?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od 2019 roku, corocznie ogłaszał nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”.

eneficjentami programu były jednostki samorządu terytorialnego, a ostatecznymi odbiorcami korzyści byli rolnicy posiadający odpady z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag. Wnioski w kolejnych odsłonach programu jednostki samorządu terytorialnego składały po ogłoszeniu naboru w terminie od 1 stycznia do 31 marca danego roku. Niestety NFOŚiGW nie ogłosił naboru wniosków w ramach tego programu na rok 2024.

W związku z tym na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się z pismem do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o uruchomienie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kolejnej edycji programu „Usuwanie folii rolniczych i odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. W piśmie wnioskowano również o modyfikację programu tak, aby rolnicy oprócz odpadów z folii, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag mogli pozbyć się również zużytych opon, które stanowią coraz większy problem w gospodarstwach rolnych.

W odpowiedzi Ministerstwo Klimatu i Środowiska podaje, że NFOŚiGW nie planuje ogłoszenia kolejnego naboru wniosków na rok 2024. Po zakończeniu realizacji przedsięwzięć w ramach już zawartych umów o dofinansowanie, Fundusz dokona rozeznania zapotrzebowania na wsparcie finansowe i rozważy celowość kontynuacji Programu. Uruchomienie kolejnego naboru wniosków uwarunkowane będzie dostępnością środków w budżecie.

Jako wielkopolski samorząd rolniczy wiemy, że zapotrzebowanie na to wsparcie jest bardzo duże, szczególnie w gospodarstwach prowadzących produkcje zwierzęcą. Dlatego podejmiemy kolejne interwencje w kierunku uruchomienia kolejnego naboru wniosków tego programu.

Opracowanie: Michał Pawliczuk

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics