Kazachstan inwestuje w drobiarstwo

W 2025 roku w Kazachstanie ma się rozpocząć budowa jednego z największych zakładów drobiarskich wśród krajów Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP). O planach realizacji projektu poinformowała krajowa agencja inwestycyjna w Kazachstanie – Kazakh Invest. Wartość inwestycji oceniana jest na 600 milionów dolarów.

Przewidywane zakończenie budowy  kompleksu drobiarskiego datowane jest na rok 2029. Zakład miałby zdolność przerobu 240 tys. ton mięsa drobiowego. Inwestycje będzie nadzorować holding Aitas, jeden z największych producentów w Azji Centralnej, posiadający ponad 40 procentowy udział w rynku regionu. Bazę surowcową mają stworzyć lokalni producenci, a wytwarzane produkty drobiowe będę sprzedawane w kraju oraz na rynkach zagranicznych.

Kazachstan dąży do zwiększenia samowystarczalności kraju w zakresie mięsa drobiowego. Rząd Kazachstanu dąży również do zwiększenia eksportu. W lokalnych mediach pojawiły się informację, że nawet w ciągu dwóch najbliższych lat Kazachstan zamierza zaspokoić krajowy popyt na drób. W latach 2025-2026 planowane jest zwiększenie mocy produkcyjnych w kilku gospodarstwach drobiarskich.

W 2022 roku w Kazachstanie wyprodukowano 283,0 tys. ton mięsa kurcząt rzeźnych. Produkcja wzrosła o 7,4 proc. w porównaniu do roku 2021. Ciekawostką jest, że w 2014 roku Kazachstan ogłosił plan podwojenia produkcji mięsa brojlerów kurzych do roku 2020, która wynosiła wówczas 130,0 tys. ton. Obecna sytuacja na rynku tego kraju potwierdza, że rząd wydaje się być konsekwentny w swoich decyzjach rozwoju lokalnej produkcji.

Źródło: KIPDIP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Terminy na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych. MRiRW wyjaśnia

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismem z dnia 15 lipca 2024 r. odniosło się do prośby Izby Rolniczej w Opolu o przedstawienie obecnie obowiązujących...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics