Zmiana dotyczy Wspierania walki z warrozą produktami leczniczymi (I.6.3) i Pomocy na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół (I.6.5). Pszczelarze na składanie wniosków o płatność mają czas do 14 sierpnia 2024 r. Przypomnijmy, że nabór zakończył się 18 stycznia 2024 r.
Organizacje pszczelarskie, którym przyznano dofinansowanie z Planu Strategicznego 2023-2027 na rok pszczelarski 2024 w ramach Wspierania walki z warrozą produktami leczniczymi (I.6.3) i Pomocy na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół (I.6.5), powinny złożyć wnioski o płatność do 14 sierpnia 2024 r. Co za tym idzie, zmianie ulegają również terminy zakończenia realizacji operacji oraz poniesienia kosztów.
Natomiast w przypadku Wspierania podnoszenia poziomu wiedzy pszczelarskiej (I.6.1), Inwestycji, wspierania modernizacji gospodarstw pasiecznych (I.6.2), Ułatwienia prowadzenia gospodarki wędrownej (I.6.4), Wsparcia naukowo-badawczego (I.6.6) i Wspierania badania jakości handlowej miodu oraz identyfikacji miodów odmianowych (I.6.7) ostatecznym terminem składania wniosków o płatność pozostaje 31 lipca 2024 r.
Nabór w ramach siedmiu interwencji pszczelarskich (I.6.1-I.6.7) z PS WPR 2023-2027 Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadziła między 20 listopada 2023 r. a 18 stycznia 2024 r. Organizacje pszczelarskie i indywidualni hodowcy złożyli wówczas blisko 5 tys. wniosków o wsparcie w wysokości ponad 66 mln zł. Trwa proces zawierania umów z beneficjentami i realizacja płatności na ich rzecz.
Źródło: ARiMR
Dlaczego w tym roku Armir dyskryminuje pszczelarzy nieco starszych ograniczając im kwotę dofinansowania? Chyba cos jest nie tak.
Ponieważ celem wsparcia jest rozwijanie „młodego” pszczelarstwa, które z zasady ma lepsze perspektywy rozwoju.
Tak? Chyba większym powodzeniem może się cieszyć starszy pszczelarz, który posiada doświadczenie, a nie osoba młoda. Jak to często teraz bywa – współcześni pszczelarze nie mają często dostatecznej wiedzy na prowadzenie pszczelarstwa, więc pieniądze nic w tej kwestii nie zmienią i nie włożą im wiedzy na głowy.
Ja na swoją przyczepkę do przewozu uli za kwotę blisko 15 000 dostałem 460 złotych dofinansowania od ARIMIR. O tym napiszcie. Powód jaki podano mi w agencji to duże zainteresowanie programami wsparcia.
Walcz o swoje bo niema dobrych i złych wszyscy jesteśmy równi