Co z terminami jesiennego nawożenia. Czy będą zmiany?

Izba rolnicza zwróciła się do Ministerstwa Infrastruktury z zapytaniem dotyczącym możliwości zniesienia ograniczeń w Programie Azotanowym funkcjonujących w formie ściśle określonych terminów, w których dozwolone jest rolnicze stosowanie nawozów, na rzecz uzależnienia wykonywania nawożenia od warunków pogodowych (podobnie jak przy rozwiązaniach określonych dla wiosennego nawożenia).

Co z terminami jesiennego nawożenia. Czy będą zmiany?

W odpowiedzi Ministerstwo wskazało, że w Programie Azotanowym w przypadku jesiennego nawożenia już w działaniach z 2018 roku wprowadzono zróżnicowane terminy uzależnione od rodzaju stosowanego nawozu i rodzaju gruntu oraz przewidziano wyjątki dla podmiotów, które będą zakładać uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach. Również w przypadku podmiotów, które nie mogły dokonać zbioru lub nawożenia z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe, w szczególności nadmierne uwilgotnienie gleby, termin jesiennego stosowania nawozów może ulec wydłużeniu. Wydaje się więc, że obecne przepisy zapewniają dostateczną elastyczność w terminie stosowania nawozów. Ministerstwo Infrastruktury ma na uwadze potrzebę utrzymania konkurencyjności krajowego sektora rolnego, który stanowi fundament bezpieczeństwa żywnościowego kraju, a odpowiednio dobrany termin stosowania nawozów zawierających azot jest istotnym czynnikiem wpływającym na plonotwórczość roślin. Należy jednak pamiętać, że prawem każdego obywatela jest także dostęp do wody odpowiedniej jakości umożliwiającej zaspokojenie potrzeb bytowych, dlatego nawożenie nie może powodować wzrostu zanieczyszczenia w wyniku wymywania składników odżywczych do wód.

Jednocześnie poinformowano, że do końca października 2024 roku Ministerstwo Infrastruktury opracuje raport z wdrożenia Dyrektywy Azotanowej w Polsce za lata 2020-2023. Wnioski z tego raportu będą wskazywać kierunek zmian i aktualizacji Programu działań.

Opracowanie: Paweł Dopierała
WIR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Terminy na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych. MRiRW wyjaśnia

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismem z dnia 15 lipca 2024 r. odniosło się do prośby Izby Rolniczej w Opolu o przedstawienie obecnie obowiązujących...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics