Oszuści co jakiś atakują mieszkańców powiatu krakowskiego, usiłując wyłudzić pieniądze metodą „na policjanta”. W ostatnim czasie uaktywnili się na terenie gminy Krzeszowice. Jedna z mieszkanek dała się nabrać i wyrzuciła przez balkon 35 tysięcy złotych. Policjanci apelują o czujność i przypominają jak należy się bronić przed tego typu przestępcami i nie stracić oszczędności życia.
Policjanci z powiatu krakowskiego prowadzą szerokie działania profilaktyczne dotyczące oszustw metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na funkcjonariusza CBŚP”, „na wypadek” itp., docierając do jak największej liczby osób. Uświadamiają ich o zagrożeniach związanych z tego typu przestępstwami, informują o metodach działania oszustów, a także radzą jak się zachować, aby nie paść ich ofiarą i uratować swoje oszczędności. Liczne apele i komunikaty dają efekty, jednak Policja co jakiś czas odnotowuje wyłudzenia. Tego typu oszuści wybranego dnia masowo atakują mieszkańców danej miejscowości/gminy i po jakiś czasie zmieniają teren działania niepokojąc mieszkańców kolejnej z gmin i tak w kółko.
W ostatnim czasie przestępcy wybrali sobie na cel mieszkańców gminy Krzeszowice, próbując ich oszukać metodą „na policjanta”.
Seniorka z gminy Krzeszowice wyrzuciła przez balkon 35 tysięcy złotych
W ubiegły piątek (6 września br.), jedna z seniorek padła ofiarą oszustów i straciła 35 tysięcy złotych, które zgodnie z dyspozycją przestępcy zapakowała w reklamówkę i wyrzuciła przez balkon, z myślą, że w ten sposób ratuje swoją gotówkę. Tego dnia, w godzinach popołudniowych, na numer stacjonarny do pokrzywdzonej zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, informując, ze funkcjonariusze ustalili, że do jej mieszkania ma dojść do włamania i w celu zabezpieczenia majątku seniorka ma możliwość przekazania kosztowności pod opiekę policjantów. Rozmowa była bardzo dynamiczna i czas nacisku rozmówcy na kobietę nie dawał jej czasu do namysłu i niestety uwierzyła w całą historię. Zapytana, poinformowała rzekomego policjanta, że posiada w miejscu zamieszkania gotówkę w kwocie 35 tysięcy złotych i zgodnie z jego dyspozycją zapakowała pieniądze do reklamówki, a następnie wyrzuciła je przez balkon, z myślą, że trafią w bezpieczne miejsce i zostaną jej zwrócone. Zaraz po tym reklamówkę z gotówką z trawnika zabrała wspólniczka rzekomego policjanta. Tym sposobem seniorka straciła swoje oszczędności.
Policjanci apelują o zachowanie czujności i przypominają o tym, jak się bronić przed oszustami, aby nie stracić majątku.
Zagrożone są najbardziej osoby starsze
Przestępcy działający tymi metodami oszukują głównie osoby starsze. Wyłudzają pieniądze, kosztowności, które często stanowią dorobek całego życia. Niespodziewane telefony od osób podających się za policjantów, czy członków rodziny nie muszą zakończyć się finansową porażką. Należy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad:
• jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do Ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie,
• w żadnym wypadku nie ulegaj telefonicznej prośbie o natychmiastową pożyczkę i nie przekazuj pieniędzy,
• jeśli ktoś prosi Cię telefonicznie o pieniądze, rozłącz się i zadzwoń do tej osoby na znany Ci numer telefonu i potwierdź informacje przekazane przez wcześniejszego rozmówcę,
• Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i nie poprosi Cię o branie w niej udziału,
• Policjant nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto, pozostawienie w jakimś miejscu, czy też wyrzucenie kosztowności przez okno lub balkon!
Pamiętaj też, że oszuści w trakcie rozmowy zmieniają legendę, wypytując rozmówców, dostosowują opowiadaną historię do informacji od nich uzyskanych. Dlatego tak ważne jest, aby nie udzielać przez telefon osobom obcym żadnych informacji zarówno o sobie, o tym, kto jest w domu oraz czy i ile gotówki posiadamy, a co najważniejsze w żadnym wypadku nie należy wykonywać poleceń takich osób.
Jeżeli Tobie zdarzy się podobna sytuacja, NATYCHMIAST się rozłącz i zadzwoń pod numer alarmowy 112 i powiadom o tym Policję! Tylko szybka reakcja może doprowadzić do zatrzymania oszustów.
Źródło: Policja Małopolska