Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 2 października 2024 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wprowadzenie zmiany terminu w Praktyce Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe w ekoschemacie rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi.
W ramach ww. praktyki obowiązuje wymóg utrzymania wsiewki co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub przez co najmniej 8 tygodni od dnia zbioru uprawy w plonie głównym w roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności.
W obecnym roku przy wczesnej wiośnie i sprzyjających warunkach klimatycznych już na początku września poplony były w fazie przekwitania. Był to moment, kiedy najpóźniej można było likwidować poplony, gdy łodygi nie były zbyt stwardniałe i przyorane (zmulczowane) rośliny miały wartość dla środowiska glebowego.
Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych należy uzależnić likwidację poplonu od fazy dojrzałości w jakiej się znajduje a nie od sztywnej daty.
Małgorzata Ramatowska
KRIR
Urzednik najlepiej wie kiedy orac,siac ,zbierac,,czekam na rozporzadzenie zeby zniwa robic np.dwa razy w roku,po co kosic zboze w sierpniu jak mozna zrobic to np.w grudniu.tak wiec urzednicy do roboty,
Żeby któryś mądry inaczej urzędnik nie przeczytał twojego komentarza, bo mogą taki przepis wprowadzić. Jeśli ślimak jest rybą to i żniwa mogą być na Boże Narodzenie