Ogromny sukces sektora rolno-spożywczego

Dziesiąty rok współdziałania polskich producentów w ramach Stowarzyszenia Eksporterów Polskich był okazją do zorganizowania  jubileuszowego kongresu.

Uczestniczył w nim minister Stanisław Kalemba, który zauważył, że jest to wyjątkowy jubileusz również ze względu na sukcesy eksportowe branży rolno-spożywczej.

– Tegoroczny, jubileuszowy kongres przypada w roku, w którym osiągniemy rekordowy wynik w handlu zagranicznym artykułami rolno-spożywczymi. Jest to ogromny sukces polskich producentów żywności. Sukces tym większy, gdyż jest to jedyna branża, która od lat generuje stale rosnące dodatnie saldo w eksporcie – podkreślił szef resortu rolnictwa.
 

 

\"\"

 

Minister wziął także udział w uroczystości wręczenia nagród i wyróżnień przyznanych przez Kapitułę Konkursu Wybitny Eksporter Roku 2012. Wśród laureatów znalazły się firmy odnoszące największe sukcesy w handlu zagranicznym produktami rolno-spożywczymi. Stanisław Kalemba podkreślając, że to właśnie sektor rolno-spożywczy jest jednym z najważniejszych motorów polskiej gospodarki powiedział: – W tym roku, wszystko wskazuje na to, że po raz pierwszy dodatnie saldo przekroczy 3 mld euro. Natomiast wartość eksportu polskiej żywności przekroczy 16 mld euro. Oznacza to, że ¼ naszej produkcji wysyłana jest na eksport. W Polsce natomiast pozostają miejsca pracy. Jednak sukces ten, to wieloletnia ciężka praca, inwestycje z wykorzystaniem unijnych funduszy, a przede wszystkim dobra współpraca producentów, przetwórców, eksporterów.

Szef resortu rolnictwa zauważył jednocześnie potrzebę dalszej wytężonej pracy w celu podtrzymania tendencji wzrostowej. Jako jedno z największych wyzwań Stanisław Kalemba wymienił konsolidację producentów rolnych i pogłębianie współpracy z przetwórstwem oraz handlem. – Światowe procesy globalizacyjne wręcz zmuszają do konsolidacji zarówno poziomej jak i pionowej, wśród producentów i przetwórców. Niezbędne jest wypracowanie lepszych powiązań między tymi dwoma grupami – powiedział minister.

Uczestnicy jubileuszowego kongresu podkreślali konieczność podejmowania takich działań, które pomogą w realizacji realnych zadań i będą odpowiedzią na realne problemy i potrzeby polskich eksporterów. Ich zdaniem może to nastąpić dzięki skutecznemu wdrożeniu instrumentów wsparcia przedsiębiorców, zawartych w „Strategii proeksportowego rozwoju gospodarki polskiej”.

Stowarzyszenie od momentu założenia wspiera działania przedsiębiorców, stanowi również bogate zaplecze eksperckie instytucji, organów rządowych i państwowych w pracach na rzecz szybkiego rozwoju eksportu.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak właściwie nawozić trwałe użytki zielone? Terminy i porady dla rolników

Nawożenie trwałych użytków zielonych (TUZ) jest kluczowym elementem ich efektywnego zarządzania. Właściwy dobór terminów stosowania nawozów wpływa na plonowanie, jakość paszy oraz kondycję ekosystemu....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics