Produkcja mleczarska wyższa niż przed rokiem

Według najnowszych danych zaprezentowanych przez KE, łączna ilość mleka dostarczona do zakładów przetwórczych w Unii Europejskiej w ciągu ośmiu miesięcy 2012 roku była wyższa od jej poziomu z analogicznego okresu roku 2011 – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

Według wstępnych danych KE od stycznia do końca sierpnia bieżącego roku do unijnych mleczarni dostarczono niemal 95,2 mln ton płynnego mleka (o 1,24% więcej niż w 2011 roku). Ponadto pomimo znacznych spadków cen przetworów mlecznych w pierwszej połowie bieżącego roku, w większości przypadków odnotowano zwyżki produkcji.

Największą dynamiką wzrostu cechowało się mleko skondensowane, którego produkcja w okresie od stycznia do końca sierpnia 2012 r. osiągnęła poziom 730 tys. ton, o 11,5 % więcej niż w analogicznym okresie roku 2011. 5,5% wzrost produkcji do 1,72 mln ton odnotowano w przypadku śmietany, natomiast produkcja odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) pomimo osłabionego popytu i dynamicznych spadków cen w pierwszej połowie 2012 roku w analizowanym okresie wzrosła o 4,4% do 766 tys. ton.

Na takie zjawisko ma wpływ m. in. fakt, że OMP jest półproduktem wykorzystywanym do dalszego przetworzenia i produkcji wyrobów galanteryjnych, ponadto w ostatnich miesiącach popyt na OMP rośnie. 1,8% zniżkę odnotowano natomiast w produkcji pełnotłustego mleka w proszku (PMP), którego w obserwowanym przedziale czasowym wytworzono 392,7 tys. ton. Na ten proszek z kolei popyt jest coraz niższy, co przejawia się między innymi przez niższe jego ceny od OMP na aukcjach platformy handlowej GlobalDairyTrade. 0,7% zniżkę do 5,61 mln ton odnotowano w przypadku produkcji serów.

Wśród pozostałych ważniejszych przetworów mlecznych, w ubiegłym roku zaobserwowano wzrost produkcji, jednak tylko w przypadku masła odnotowano zwyżkę przekraczającą 1% wytwarzając je w ilości 1,33 mln ton (+3,5%).

Źrodło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak właściwie nawozić trwałe użytki zielone? Terminy i porady dla rolników

Nawożenie trwałych użytków zielonych (TUZ) jest kluczowym elementem ich efektywnego zarządzania. Właściwy dobór terminów stosowania nawozów wpływa na plonowanie, jakość paszy oraz kondycję ekosystemu....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics