Pomór świń na Łotwie

W dn. 20 listopada br. łotewskie władze weterynaryjne zgłosiły do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) ognisko klasycznego pomoru świń – poinformowała FAMMU/FAPA.

Obecność wirusa potwierdzono u 2 dzików w gminie Dagda, blisko granicy z Białorusią, nie zanotowano jednak przypadków śmiertelnych. Jest to nawrót choroby, która po raz ostatni wystąpiła na Łotwie 16 lat wcześniej (w 1996 r.)

Klasyczny pomór świń to zakaźna choroba wirusowa występująca u świń domowych, dzikich świń i dzików, nie przenosi się na inne gatunki zwierząt ani na ludzi. Choroba pojawiła się w niekorzystnym momencie dla łotewskiego sektora trzody chlewnej. Wysokie ceny pasz i konkurencja ze strony importu spowodowały, że w ostatnich latach wielu producentów opuściło branżę.

Łotwa straciła również w tym roku ważny rynek zbytu dla żywych świń. Rosyjskie służby weterynaryjne Rosselkhoznadzor wprowadziły w marcu br. tymczasowy zakaz importu żywca (bydła, małych przeżuwaczy oraz trzody chlewnej) z państw członkowskich UE. Powodem restrykcji w odniesieniu do przeżuwaczy była epidemia wirusa ze Schmallenbergu oraz choroba niebieskiego języka w UE.

W przypadku trzody chlewnej Rosselkhoznadzor uzasadniał embargo niespełnieniem przez stronę unijną rosyjskich wymogów w zakresie eksportu żywca trzody chlewnej do Rosji oraz brakiem odpowiednich gwarancji dotyczących bezpieczeństwa wysyłanych zwierząt.

Najbardziej poszkodowane tymi restrykcjami są państwa nadbałtyckie UE – Estonia, Litwa i Łotwa, które były w ubiegłych latach największymi dostawcami trzody chlewnej do Federacji Rosyjskiej. Klasyczny pomór świń wystąpił w ubiegłym roku na Litwie, co skutkowało dużymi stratami ekonomicznymi dla miejscowego sektora wieprzowiny.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot.: sxc.
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak właściwie nawozić trwałe użytki zielone? Terminy i porady dla rolników

Nawożenie trwałych użytków zielonych (TUZ) jest kluczowym elementem ich efektywnego zarządzania. Właściwy dobór terminów stosowania nawozów wpływa na plonowanie, jakość paszy oraz kondycję ekosystemu....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics