Spada eksport unijnych jabłek

Według danych opublikowanych przez Komisję Europejską w dniu 19 października bieżącego roku w raporcie „EU Trade of apples and pears” w 2012 roku łączny eksport jabłek z Unii Europejskiej powinien wynieść około 1070 tys. ton wobec ponad 1200 tys. ton w roku poprzednim – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

W przypadku unijnego importu jabłek należy w bieżącym roku spodziewać się wielkości niższej niż w roku 2011 – wstępnie oszacowano ją na około 450 tys. ton wobec około 522 tys. ton rok wcześniej.

Czytaj: Nowelizacja ustawy o rynkach owoców i warzyw podpisana!

Tylko w okresie od początku stycznia do końca lipca 2012 roku unijna „27” sprowadziła w sumie 435 tys. ton jabłek, o 14% mniej wobec analogicznego okresu roku poprzedniego.

Czytaj: UE: Zbiory jabłek i gruszek zredukowane

Zdecydowanie największe ilości tych owoców trafiają na unijny rynek z państw półkuli południowej – w całym bieżącym roku będzie to około 400 tys. ton, a przed rokiem wielkość ta wyniosła około 510 tys. ton.

W całym minionym, 2011 roku około 31% dostaw stanowiły jabłka zaimportowane z Chile – około 175 tys. ton orz z Nowej Zelandii – 27% udział z wynikiem 150 tys. ton, a także Południowej Afryki – 20% udział w dostawach – około 110 tys. ton. W przypadku eksportu unijnych jabłek – przed rokiem i od wielu lat największym ich odbiorcą są kraje ugrupowania Wspólnoty Niepodległych Państw z dominującą tu Rosją.

Czytaj: Owoce droższe niż przed rokiem

W roku 2011 do tego kraju skierowano łącznie 42% wszystkich wyeksportowanych z UE jabłek. Łącznie przed rokiem do WNP skierowano około 720 tys. ton jabłek unijnych, a ponadto liczącym się odbiorcą z wynikiem około 200 tys. ton były kraje północnoafrykańskie. Przy okazji danych dotyczących unijnego handlu zagranicznego jabłkami zaprezentowano również dane dotyczące produktu jakim jest sok jabłkowy – w sumie w roku 2011 jego import zamknął się wielkością 235 tys. ton, podczas gdy eksport odpowiednio 67,5 tys. ton.

Przed rokiem skoncentrowany sok jabłkowy na teren Unii Europejskiej dostarczyły przede wszystkim Chiny – 52% udział w imporcie oraz Turcja- 22% udział i Mołdawia – 8%. Natomiast w przypadku unijnego eksportu około 20% dostaw trafia corocznie do Norwegii Arabii Saudyjskiej czy Japonii.

 Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Advertisement
Advertisement

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jakie wsparcie czeka na rolników do końca 2025 roku? ARiMR publikuje harmonogram naborów

Rolnicy w Polsce mogą przygotować się na intensywny sezon składania wniosków o wsparcie. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała zaktualizowany harmonogram naborów w ramach...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics