Spada eksport unijnych jabłek

Według danych opublikowanych przez Komisję Europejską w dniu 19 października bieżącego roku w raporcie „EU Trade of apples and pears” w 2012 roku łączny eksport jabłek z Unii Europejskiej powinien wynieść około 1070 tys. ton wobec ponad 1200 tys. ton w roku poprzednim – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

W przypadku unijnego importu jabłek należy w bieżącym roku spodziewać się wielkości niższej niż w roku 2011 – wstępnie oszacowano ją na około 450 tys. ton wobec około 522 tys. ton rok wcześniej.

Czytaj: Nowelizacja ustawy o rynkach owoców i warzyw podpisana!

Tylko w okresie od początku stycznia do końca lipca 2012 roku unijna „27” sprowadziła w sumie 435 tys. ton jabłek, o 14% mniej wobec analogicznego okresu roku poprzedniego.

Czytaj: UE: Zbiory jabłek i gruszek zredukowane

Zdecydowanie największe ilości tych owoców trafiają na unijny rynek z państw półkuli południowej – w całym bieżącym roku będzie to około 400 tys. ton, a przed rokiem wielkość ta wyniosła około 510 tys. ton.

W całym minionym, 2011 roku około 31% dostaw stanowiły jabłka zaimportowane z Chile – około 175 tys. ton orz z Nowej Zelandii – 27% udział z wynikiem 150 tys. ton, a także Południowej Afryki – 20% udział w dostawach – około 110 tys. ton. W przypadku eksportu unijnych jabłek – przed rokiem i od wielu lat największym ich odbiorcą są kraje ugrupowania Wspólnoty Niepodległych Państw z dominującą tu Rosją.

Czytaj: Owoce droższe niż przed rokiem

W roku 2011 do tego kraju skierowano łącznie 42% wszystkich wyeksportowanych z UE jabłek. Łącznie przed rokiem do WNP skierowano około 720 tys. ton jabłek unijnych, a ponadto liczącym się odbiorcą z wynikiem około 200 tys. ton były kraje północnoafrykańskie. Przy okazji danych dotyczących unijnego handlu zagranicznego jabłkami zaprezentowano również dane dotyczące produktu jakim jest sok jabłkowy – w sumie w roku 2011 jego import zamknął się wielkością 235 tys. ton, podczas gdy eksport odpowiednio 67,5 tys. ton.

Przed rokiem skoncentrowany sok jabłkowy na teren Unii Europejskiej dostarczyły przede wszystkim Chiny – 52% udział w imporcie oraz Turcja- 22% udział i Mołdawia – 8%. Natomiast w przypadku unijnego eksportu około 20% dostaw trafia corocznie do Norwegii Arabii Saudyjskiej czy Japonii.

 Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga rolnicy! Nowa metoda oszustów – działają metodą na pracownika PIP!

Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim na wniosek Prokuratury zastosował tymczasowe aresztowania wobec 57- latka i 55- latka z Warszawy. Mężczyźni podając się za...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics