Jakie są prognozy dla pasz

Prognozujemy, że dane Ministerstwa za styczeń pokażą dalszy wzrost cen pasz przemysłowych. Będzie to efekt przeniesienia się na ceny pasz wzrostów cen zbóż notowanych na rynku krajowym w końcówce 2012 roku.

 

\"Jakie

 

W grudniu rosły również notowania śruty sojowej na giełdzie w Chicago. Hamująco na wzrost cen tego surowca na rynku polskim w grudniu działało umocnienie się złotego wobec dolara. Nieco mniej pewny jest kierunek zmian cen pasz w lutym. W styczniu możemy mieć do czynienia z odwrotną sytuacją niż w grudniu: śruta na rynku światowym tanieje, ale złoty się osłabia. Cena śruty pomiędzy połową grudnia a połową stycznia spadła z około 450 do 420 dolarów z krótką tonę (ok. 907 kg), co oznacza spadek o 7%.

Z kolei złoty w połowie stycznia był o około 1% słabszy wobec dolara amerykańskiego niż w połowie grudnia. W ostatniej dekadzie miesiąca uległ dalszemu osłabieniu wobec amerykańskiej waluty mniej więcej o kolejny 1% . Ceny zbóż paszowych w kraju na początku 2013 r. były dosyć stabilne. Przewidujemy, że mimo pewnych oznak stabilizacji, a nawet spadków cen pasz, w lutym przeważą jeszcze czynniki prowzrostowe i zauważymy prawdopodobnie niewielkie podwyżki cen.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

FAO:Ceny głównych zbóż rosły w październiku

Z listopadowego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wynika, że międzynarodowe ceny zbóż kontynuowały w październiku wzrost po zaliczeniu 4-letniego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics