Globalna produkcja mleka wzrasta

Według najnowszych prognoz FAO w 2013 r. produkcja mleka na świecie osiągnie poziom 784 mln t, tj. zwiększy się o 2% wobec 2012 roku. Oznacza to, że tempo wzrostu utrzyma się na poziomie notowanym w ubiegłej dekadzie (2,1%) – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

Największy przyrost oczekiwany jest w Azji (o 4,2% w relacji rocznej do 302 mln t), w tym głównie w Chinach (o prawie 6% do 46,7 mln t), Indiach (o 4%, tj. 5,3 mln t do 139 mln t) i Pakistanie (o 3% do 39,1 mln t). Główną siłą napędową produkcji jest dynamicznie rosnąca konsumpcja przetworów mleczarskich (w przeliczeniu na osobę) w tym regionie oraz – w przypadku Indii – szybki wzrost liczby ludności. Podobnie sytuacja kształtuje się w Ameryce Południowej. Według FAO w 2013 r. podaż mleka zwiększy się tam o 3,3% wobec 2012 r. do 71,8 mln t (głównie w Brazylii, Chile, Urugwaju i Ekwadorze), przede wszystkim dzięki rosnącym dochodom mieszkańców i dobrej kondycji pastwisk w sezonie 2012/2013.

 

\"Globalna

 

Niemniej, w samej Argentynie (czołowy eksporter z Ameryki Południowej), pomimo dużych inwestycji nakierowanych na wzrost zdolności przetwórczych, poziom produkcji w ostatnich latach stabilizuje się. W tym roku również nie przewiduje się istotnych zmian w tym zakresie.

Jest to wynikiem spadającego popytu wewnętrznego i ograniczeń w eksporcie. Z kolei w Nowej Zelandii susza która wystąpiła pod koniec sezonu 2012/2013 (na początku 2013 r.) przełożyła się na duży spadek podaży mleka.

Jeszcze do stycznia br. produkcja była o 6% wyższa niż sezon wcześniej, po czym od lutego do kwietnia gwałtowanie spadała. Oczekuje się zatem, że w całym sezonie (który trwa od czerwca do maja kolejnego roku) będzie ona nieznacznie niższa niż sezon wcześniej i wyniesie 19,6 mln t (niektóre ośrodki szacują jednak, że wzrośnie, choć nieznacznie).

Czytaj także:
Przetwory mleczarskie coraz tańsze
Rok 2012 tragiczny dla jogurtów, kefirów i napojów mlecznych
Po latach rozkwitu drastyczny spadek

W Stanach Zjednoczonych prognozy mówią o 0,7% wzroście produkcji, do 91,5 mln t, zaś w Unii Europejskiej prawdopodobnie utrzyma się ona na poziomie z 2012 r., tj. 156,6 mln t (głównie dzięki lepszej wydajności mlecznej krów, bowiem ich pogłowie od kilku lat systematycznie obniża się). Po spadkach w 2010 i 2011 roku, produkcja zwiększy się także w Rosji – o niespełna 1% do 32,2 mln ton. W dalszym ciągu jednak kraj ten nie jest samowystarczalny, zatem dynamicznie rosnący popyt na przetwory mleczarskie przełoży się na wzrost importu, o ponad 3% w relacji rocznej do 4,1 mln ton (w ekwiwalencie mleka). Głównym dostawcą na ten rynek będzie Białoruś, gdzie produkcja, m.in. w wyniku inicjatyw rządowych, może być o 5% wyższa niż w 2012 roku.

Pozwoli to na zwiększenie eksportu przetworów mleczarskich z tego kraju o aż 17%. Wsparcie rządowe w rozwój mleczarstwa i mocy przetwórczych przełożyło się również na wzrost produkcji w Afryce (o 2% do 46,6 mln t). Ekspansja przewidywana jest głównie w Algierii, Maroku i Ugandzie.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak właściwie nawozić trwałe użytki zielone? Terminy i porady dla rolników

Nawożenie trwałych użytków zielonych (TUZ) jest kluczowym elementem ich efektywnego zarządzania. Właściwy dobór terminów stosowania nawozów wpływa na plonowanie, jakość paszy oraz kondycję ekosystemu....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics