Rekordowe ślimacze żniwa!

Blisko 50 ton ślimaków winniczków zebrano w tym roku w województwie podlaskim – poinformowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku. Ślimaki są sprzedawane głównie do Francji, gdzie są przysmakiem. Limit RDOŚ przewiduje zbiory 120 ton tych mięczaków. Jednak – jak powiedziała rzeczniczka Dyrekcji Małgorzata Wnuk – limitu tego od kilku lat nie przekroczono.

Wnuk powiedziała, że tegoroczne zbiory ślimaków są najwyższe w porównaniu z poprzednimi latami. Wydano piętnaście pozwoleń na 99 ton, a zebrano ogółem 48,7 tony mięczaków.

 

\"Rekordowe

 

W 2012 roku była zgoda na zbiór w Podlaskim 103 ton winniczków, w rzeczywistości zebrano jednak 42 tony. W 2011 roku limit był określony na poziomie 108 ton, do skupów trafiło 27 ton. W 2010 roku można było zebrać 112,5 tony ślimaków winniczków. Rolnicy wnioskowali wtedy o zgodę na zbiór ponad 575,5 tony ślimaków, a w rzeczywistości zebrano 45,3 tony – wynika z danych RDOŚ.

Czytaj także:
Polska gospodarka rozwinie się szybciej od unijnej
ABW zajmie się sprawą uboju rytualnego!
 

Dariusz Cymek, który prowadzi skup surowców zielarskich w okolicach Łomży, powiedział, że w tym roku udało mu się skupić 4 tony ślimaków. Uważa, że był to dość dobry rok. Mówił, że na początku, przez brak opadów i niesprzyjającą zbiorom pogodę, były one słabe.

Jego zdaniem, co roku zbiorem zajmuje się podobna liczba osób. Dodał, że to raczej stała grupa zbieraczy. W tym roku płacił zbierającym 1,5 zł za kilogram winniczków. Uważa, że to przyzwoita cena, w 2012 roku była taka sama. Ze skupu winniczki są transportowane do firm przetwarzające ślimaki w gotowy produkt spożywczy, który trafia na stoły smakoszy, głównie na zachodzie Europy.

W Podlaskim limity zbioru winniczków są określane na podstawie wyników wielkiego liczenia ślimaków, które w 2011 roku przeprowadzili naukowcy z Poznania na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku. Na podstawie badań terenowych w wytypowanych miejscach oszacowali oni wówczas, że Podlaskie to region, gdzie winniczków jest dużo – około 120 mln osobników.

Badania wykazały, że przeciętny ślimak winniczek z tego regionu ma 40,43 mm długości i waży 23,55 g. Ślimaki liczono wówczas w parkach, nad brzegami zbiorników wodnych, na skrajach lasów, zarośli, a także na cmentarzach, bo występują również w takich miejscach. Najwięcej winniczków jest w rejonach Siemiatycz, Zabłudowa, Bielska Podlaskiego, Krynek, Szudziałowa oraz Białegostoku.

Źródło: TVP Info,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowa metoda oszustów. Dzwonią podając się za lekarza

Seniorzy są łatwym łupem dla oszustów, dlatego bardzo ważna jest edukacja międzypokoleniowa. Pojawiła się nowa legenda, na którą próbują wyłudzić pieniądze. Tym razem dzwoni...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics