Z uwagi na długą zimę, do siewów buraków cukrowych przystąpiono w bieżącym roku z opóźnieniem. Rozpoczęte pod koniec drugiej dekady kwietnia siewy buraków cukrowych powszechnie prowadzono w trzeciej dekadzie kwietnia, a zakończono w pierwszej dekadzie maja.
Intensywne majowe opady deszczu powodowały zwłaszcza na glebach ciężkich zaskorupianie powierzchniowych warstw gleby. Z tego powodu wschody buraków cukrowych były nierównomiernie. Występujące na przełomie maja i czerwca ulewne deszcze i burze, rejonami spowodowały podtopienia lub częściowe zalania plantacji, a lokalne gradobicia uszkodziły rośliny buraków cukrowych na niektórych plantacjach.
W wyniku intensywnych opadów deszczu, w wielu rejonach kraju utrudnione było chemiczne zwalczanie chwastów, zastosowanie prawidłowego nawożenia i ochrona roślin przed chorobami. W wielu rejonach kraju pojawiły się objawy bakteryjnej plamistości. Chorobie tej sprzyja chłodna i wilgotna pogoda, szczególnie gdy opady są gwałtowne, a dodatkowo grad uszkadza blaszki liściowe.
W lipcu i sierpniu pogoda również nie sprzyjała dynamicznemu wzrostowi masy korzeni buraków cukrowych. Wysokie temperatury powietrza i brak opadów spowodowały w wielu rejonach kraju podsychanie liści, zahamowanie wzrostu i rozwoju roślin, a na polach pojawiły się chwasty. Mimo tak zmieniających się warunków atmosferycznych plantacje buraków cukrowych obecnie są w dobrej kondycji. Obsadę roślin szacuje się na 85 – 95 tys. na 1 ha powierzchni. Poprawa stanu uwilgotnienia we wrześniu może jeszcze spowodować odbudowę masy liści i korzeni, jednak kosztem spadku polaryzacji.
Czytaj także:
Nie trać plonu przy zbiorze!
Plony buraka niższe niż w roku poprzednim
Szacuje się, że powierzchnia uprawy buraków cukrowych w bieżącym roku wynosi ok. 194,1 tys. ha i jest o 17,9 tys. ha, tj. o 8,4% mniejsza od ubiegłorocznej.
Szacuje się, że plony buraków cukrowych będą niższe od ubiegłorocznych o 53 dt/ha, tj. o 9,1% i wyniosą 529 dt/ha, a zbiory oszacowano na 10276,0 tys. t, tj. o 2073,6 tys. t (o 16,8%) mniej od zbiorów ubiegłorocznych.
Źródło: GUS
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu