Co dalej z afrykańskim pomorem świń?

W resorcie rolnictwa podejmowane są kolejne działania zmierzające do ograniczenia negatywnych skutków dla producentów trzody chlewnej, przetwórców i eksporterów, które zostały wywołane przez pojawienie się w Polsce, u dzików afrykańskiego pomoru świń.
 

 

\"\"

 

Na Radzie Ministrów minister Stanisław Kalemba przedstawi informację dotyczącą afrykańskiego pomoru świń na terytorium Polski.

Minister Kalemba zwrócił się do komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Daciana Ciolosa z wnioskiem o podjęcie szybkich i zdecydowanych działań, z wykorzystaniem istniejącego instrumentarium wsparcia rynku, w szczególności dopłat do prywatnego przechowywania oraz środków zarządzania kryzysowego określonych w ramach rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1308/2013 ustanawiającego wspólną organizację rynków rolnych, celem zapobieżenia dalszemu spadkowi cen i w konsekwencji pogłębianiu się kryzysu na rynku wieprzowiny.

Intensywne działania podjął, powołany zarządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Zespół ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń.

Zespół na bieżąco monitoruje sytuację.

Czytaj także:
Niemcy i Polska zaostrzają kontrole zwierząt!
Pomór świń już w Polsce
Producenci mleka uzyskają waparcie od państwa

W resorcie został już przygotowany i skierowany do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem u dzików afrykańskiego pomoru świń. 25 lutego upłynął termin konsultacji w tej sprawie.

W związku z wystąpieniem u dzików afrykańskiego pomoru świń do Polski przyjeżdżają eksperci z Komisji Europejskiej, a także Rosji i Białorusi.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot:sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak właściwie nawozić trwałe użytki zielone? Terminy i porady dla rolników

Nawożenie trwałych użytków zielonych (TUZ) jest kluczowym elementem ich efektywnego zarządzania. Właściwy dobór terminów stosowania nawozów wpływa na plonowanie, jakość paszy oraz kondycję ekosystemu....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics