Jak podają w raporcie eksperci FAMMU/FAPA, bieżący tydzień przyniósł zwyżki notowań zbóż w kontraktach terminowych na giełdach za oceanem, jak i w Europie. Pod koniec tygodnia na paryskim Euronext kukurydza w kontrakcie listopadowym podrożała o 2,7% do 143 EUR/tonę, a pszenica – o 1,4% do 159,5 EUR/tonę.
Wzrosty cen były m.in. wspierane przez rekordowe wyniki eksportu pszenicy z Unii. Jak podaje KE, w kończącym się tygodniu wydano licencje na eksport aż 945 tys. ton pszenicy miękkiej (rekordowy wynik od początku sezonu handlowego), w tym pszenica francuska stanowiła 347,9 tys. ton.
Istotnym czynnikiem w kształtowaniu się cen były też opóźnienia w zbiorach kukurydzy w USA i w Europie. Analitycy dopatrują się także umocnienia się cen surowców rolnych na giełdach towarowych w zwiększonym napływie funduszy z osłabiającego się rynku akcji. Wpływ tego czynnika na dalsze kształtowanie się cen giełdowych zbóż jest bardzo trudny do przewidzenia.
źródło: FAMMU/FAPA
Jak informują eksperci, w tym tygodniu odnotowano zwyżki notowań w kontraktach terminowych na amerykańskich giełdach – CBoT, KCBT i MGE. Kukurydza w kontrakcie grudniowym podrożała przez ostatni tydzień o 2,2% dochodząc do 138,7 USD/tonę, a pszenica – o 4,8% do 190 USD/tonę.
Jednym z wymienianych czynników powodujących obecne wzrosty są opóźnienia żniw kukurydzy w Stanach. Według USDA, do 12 października br. zebrano ziarno z 24% powierzchni upraw, wobec 43% średnio w okresie od 2009 do 2013 roku.
Synoptycy zapowiadają poprawę pogody, co powinno umożliwić zwiększenie tempa zbiorów. Trzeba podkreślić, że kondycja upraw kukurydzy jest w dalszym ciągu wyjątkowo dobra.
W raporcie z 12 października br. USDA oceniło stan 24% upraw kukurydzy jako bardzo dobry, 50% – na dobry, 19% – na zadowalający. Najgorsze oceny – słaby i bardzo słaby – otrzymało łącznie 7% plantacji.
źródło: FAMMU/FAPA
W dalszym ciągu utrzymują się bardzo dobre prognozy tegorocznych zbiorów kukurydzy zarówno w USA, jak i w Unii. Według USDA, tegoroczna produkcja w Stanach wyniesie 367,68 mln ton, tj. o 2 mln ton więcej niż we wrześniowym raporcie. Rekordowe zbiory kukurydzy spodziewane są w Unii. Według Starategie Grains, mają one wynieść nawet 73,3 mln ton, tj. o 14% powyżej ubiegłorocznego poziomu.
Czynniki fundamentalne w dalszym ciągu są „zniżkowe”, co wskazywałoby, że obecne wzrosty będą raczej krótkotrwałe.
Czytaj więcej:
Mączniak prawdziwy zbóż atakuje
Korzyści ze stosowania kwalifikowanego materiału siewnego – kalkulacja
Warto odnotować, że zasiewy zbóż ozimych w Rosji i na Ukrainie są na ukończeniu. W Rosji zaawansowanie siewów oceniane jest na 96%, a na Ukrainie – na 93%. W nadchodzących dniach przewidywane są opady deszczu, które powinny korzystnie wpłynąć na uprawy ozime w obu krajach.
Źródło: Komentarz własny ekspertów FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł
Redakcja AgroNews