UE: Nie ma opinii ws. legalizacji importu odmian bawełny GMO i rzepaku GMO

28 listopada br. „Komitet Odwoławczy” na posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt – SCoFCACH zajmował się kwestią autoryzacji do importu dwóch odmian bawełny GMO: LLcotton25xGHB614 firmy Bayer i MON89913 firmy Monsanto oraz rzepakiem: MON88302 firmy Monsanto.

 

\"rolnictwo,

 

Podczas głosowania nie uzyskano kwalifikowanej większości głosów. Teraz finalną decyzję powinna podjąć Komisja. Jednak od około roku już osiem odmian GMO czeka na autoryzację przez Komisję, a jedna na wznowienie autoryzacji. Przedstawiciele przemysłu paszowego ostrzegali już w połowie 2014 roku, że zwłoka może wywołać ograniczenie podaży pasz na europejskim rynku.

Czytaj także:
Nie dla GMO, tak dla zdrowej żywności!
PE za ułatwieniem krajom unijnym zakazywania upraw GMO


Szef nowej Komisji Jean-Claude Juncker deklarował przegląd i zmianę procesu autoryzacji GMO najprawdopodobniej do maja przyszłego roku (w celu lepszego odzwierciedlania woli państw członkowskich), jakkolwiek nie jest do końca jasne czy i w jakim stopniu zmiany mają dotyczyć zasad autoryzacji GMO do importu jak również bardziej wrażliwych kwestii odmian GMO przeznaczonych do uprawy.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Aimee Steen

Źródło: FAMMU/FAPA

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics