UE: Nie ma opinii ws. legalizacji importu odmian bawełny GMO i rzepaku GMO

28 listopada br. „Komitet Odwoławczy” na posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt – SCoFCACH zajmował się kwestią autoryzacji do importu dwóch odmian bawełny GMO: LLcotton25xGHB614 firmy Bayer i MON89913 firmy Monsanto oraz rzepakiem: MON88302 firmy Monsanto.

 

\"rolnictwo,

 

Podczas głosowania nie uzyskano kwalifikowanej większości głosów. Teraz finalną decyzję powinna podjąć Komisja. Jednak od około roku już osiem odmian GMO czeka na autoryzację przez Komisję, a jedna na wznowienie autoryzacji. Przedstawiciele przemysłu paszowego ostrzegali już w połowie 2014 roku, że zwłoka może wywołać ograniczenie podaży pasz na europejskim rynku.

Czytaj także:
Nie dla GMO, tak dla zdrowej żywności!
PE za ułatwieniem krajom unijnym zakazywania upraw GMO


Szef nowej Komisji Jean-Claude Juncker deklarował przegląd i zmianę procesu autoryzacji GMO najprawdopodobniej do maja przyszłego roku (w celu lepszego odzwierciedlania woli państw członkowskich), jakkolwiek nie jest do końca jasne czy i w jakim stopniu zmiany mają dotyczyć zasad autoryzacji GMO do importu jak również bardziej wrażliwych kwestii odmian GMO przeznaczonych do uprawy.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Aimee Steen

Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here