Sucha zgnilizna kapustnych w rzepaku to jedna z najgroźniejszych chorób grzybowych atakujących ten gatunek. Długa jesienna wegetacja spowodowała duże porażenie roślin. Wiosną trzeba szybko reagować aby zatrzymać chorobę i zminimalizować utratę plonu.
Objawy suchej zgnilizny kapustnych
Porażone rośliny więdną, przebarwiają się na niebieskofioletowo, przewracają się i zamierają. System korzeniowy jest najczęściej całkowicie zniszczony. W czasie przechowywania na porażonych główkach, na wewnętrznych liściach, pojawiają się czerniejące plamy. Pierwsze objawy można dostrzec na liściach i łodydze w postaci owalnych, zapadających się, jasnobrązowych plam. Porażona tkanka zasycha, przybierając postać zrakowaciałych wgłębień, otoczonych czarną lub purpurową obwódką. W późniejszej fazie rozwoju patogenu, w miejscach zrakowaceń, pojawiają się skupienia czarnych punkcików (piknidia), będących owocnikami grzyba. Silnie porażone rośliny przestają rosnąć, więdną i przybierają barwę niebieskoczerwoną, przewracają się i zamierają. System korzeniowy jest najczęściej całkowicie zniszczony. Zdarza się, że czasami z szyjki korzeniowej wyrastają liczne korzenie przybyszowe, umożliwiające roślinie przetrwanie. W trakcie przechowywania główek kapusty, pochodzących z chorych roślin, następuje infekcja podstawy liści przy głąbie, na wewnętrznych liściach natomiast pojawiają się brązowe, czerniejące plamy.
Profilaktyka
Decyzję o sposobie i terminie zwalczania suchej zgnilizny kapustnych na rzepaku ozimym należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji na plantacji.
Rozwojowi choroby na plantacjach rzepaku ozimego sprzyja deszczowa pogoda i temperatura powyżej 15oC oraz uszkodzenia przez szkodniki. Źródłem infekcji są resztki pożniwne i porażony materiał siewny. Choroba pojawia się w okresie jesieni i rozwija się przez cały okres wegetacji rzepaku, jest szczególnie groźna gdy wystąpi na łodydze. Objawy można obserwować także na liścieniach, liściach, szyjkach korzeniowych i łuszczynach.
Zabiegi zwalczające przy użyciu środków ochrony roślin wykonuje się zapobiegawczo lub interwencyjnie odpowiednio dobierając fungicydy.
Progiem ekonomicznej szkodliwości jest stwierdzenie 10-15% roślin rzepaku ozimego z objawami suchej zgnilizny kapustnych w postaci zbrunatnienia szyjek korzeniowych lub żółtobrunatnych plam z piknidiami na liściach.
Ograniczyć występowanie choroby można także poprzez:
- stosowanie prawidłowej agrotechniki: w tym zachowanie 4-5 letniej przerwy w uprawie roślin krzyżowych na tym samym polu
- używanie do siewu zdrowych nasion, które powinny być zaprawione
- stosowanie izolacji przestrzennej od ubiegłorocznych plantacji roślin na których występowała choroba
- zwalczanie szkodników
- zwalczanie chwastów (szczególnie z rodziny krzyżowych)
- stosowanie rzadkiego siewu
AM/Redakcja AgroNews