Wiosenne zagrożenie suchą zgnilizną

PIORIN opublikowała pierwsze komunikaty o zagrożeniu suchą zgnilizną. Pierwsze objawy pojawiły się w niektórych powiatach województwa dolnośląskiego, m.in. kłodzkim, ząbkowickim i dzierżoniowskim.

 

\"rolnictwo,

Objawy suchej zgnilizny kapustnych
Porażone rośliny więdną, przebarwiają się na niebieskofioletowo, przewracają się i zamierają. System korzeniowy jest najczęściej całkowicie zniszczony. W czasie przechowywania na porażonych główkach, na wewnętrznych liściach, pojawiają się czerniejące plamy. Pierwsze objawy można dostrzec na liściach i łodydze w postaci owalnych, zapadających się, jasnobrązowych plam. Porażona tkanka zasycha, przybierając postać zrakowaciałych wgłębień, otoczonych czarną lub purpurową obwódką. W późniejszej fazie rozwoju patogenu, w miejscach zrakowaceń, pojawiają się skupienia czarnych punkcików (piknidia), będących owocnikami grzyba. Silnie porażone rośliny przestają rosnąć, więdną i przybierają barwę niebieskoczerwoną, przewracają się i zamierają. System korzeniowy jest najczęściej całkowicie zniszczony. Zdarza się, że czasami z szyjki korzeniowej wyrastają liczne korzenie przybyszowe, umożliwiające roślinie przetrwanie. W trakcie przechowywania główek kapusty, pochodzących z chorych roślin, następuje infekcja podstawy liści przy głąbie, na wewnętrznych liściach natomiast pojawiają się brązowe, czerniejące plamy.

Profilaktyka
Decyzję o sposobie i terminie zwalczania suchej zgnilizny kapustnych na rzepaku ozimym należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji na plantacji.

Rozwojowi choroby na plantacjach rzepaku ozimego sprzyja deszczowa pogoda i temperatura powyżej 15oC oraz uszkodzenia przez szkodniki. Źródłem infekcji są resztki pożniwne i porażony materiał siewny. Choroba pojawia się w okresie jesieni i rozwija się przez cały okres wegetacji rzepaku, jest szczególnie groźna gdy wystąpi na łodydze. Objawy można obserwować także na liścieniach, liściach, szyjkach korzeniowych i łuszczynach.

Zabiegi zwalczające przy użyciu środków ochrony roślin wykonuje się zapobiegawczo lub interwencyjnie odpowiednio dobierając fungicydy.

Czytaj także:
Jak odchwaszczać rzepak ozimy?

Wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach ozimych

Progiem ekonomicznej szkodliwości jest stwierdzenie 10-15% roślin rzepaku ozimego z objawami suchej zgnilizny kapustnych w postaci zbrunatnienia szyjek korzeniowych lub żółtobrunatnych plam
z piknidiami na liściach.

Ograniczyć występowanie choroby można także poprzez:

  • stosowanie prawidłowej agrotechniki: w tym zachowanie 4-5 letniej przerwy w uprawie roślin krzyżowych na tym samym polu
  • używanie do siewu zdrowych nasion, które powinny być zaprawione
  • stosowanie izolacji przestrzennej od ubiegłorocznych plantacji roślin na których występowała choroba
  • zwalczanie szkodników
  • zwalczanie chwastów (szczególnie z rodziny krzyżowych)
  • stosowanie rzadkiego siewu

 fot. prof. Marek Korbas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here