Naukowcy opracowali testy wykrywające wirusa ptasiej grypy u drobiu

Testy wykrywające wirusa ptasiej grypy u drobiu na podstawie obecności przeciwciał charakterystycznych dla tego wirusa bądź wykorzystujące specyficzną sekwencję kodu DNA opracowali naukowcy z Olsztyna.

 

\"rolnictwo,

 

Testy po komercyjnym wdrożeniu mogą być przydatne w laboratoriach diagnostycznych kontrolujących hodowle drobiu.

Czujniki przeznaczone do wykrywania wirusa H5N1 opracowuje zespół pod kierownictwem prof. Hanny Radeckiej z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie we współpracy z Instytutem Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach projektu "Centrum biotechnologii produktów leczniczych. Pakiet innowacyjnych biofarmaceutyków dla terapii i profilaktyki ludzi i zwierząt".

Naukowcy opracowali dwa typy bioczujników: immunoczujniki i genoczujniki, których zadaniem jest wychwytywanie sygnałów skażeń środowiska, rozpoznawanie ich i rejestrowanie.

Immunoczujniki wykorzystują zdolność organizmu zainfekowanego wirusem do wytwarzania przeciwciał.

Jak wyjaśniła prof. Radecka, w pierwszym typie immunoczujników na elektrodzie będącej elementem układu pomiarowego umieszczane są specyficzne przeciwciała, które mają zdolność wykrycia w materiale biologicznym, patogenów świadczących o obecności wirusa ptasiej grypy. Natomiast w drugim typie immunoczujnika sytuacja jest odwrotna, na elektrodzie umieszczany jest nieaktywny fragment patogenu (fragment wirusa) i przy jego pomocy mogą być wykryte w materiale biologicznym specyficzne dla niego przeciwciała.

Jak przekonują autorzy opracowane immunoczujniki są bardziej czułe, tańsze i wymagają mniejszej objętości analizowanej próby niż metoda ELISA szeroko stosowana do wykrywania wirusa ptasiej grypy.

"Zastosowaliśmy immunoczujniki do analizy realnych prób. Z powodzeniem rozróżniliśmy surowice pozyskane od kurcząt szczepionych i nieszczepionych"- podkreśliła prof. Radecka.

Drugi rodzaj czujników opracowanych przez olsztyńskich naukowców to genoczujniki oparte o specyficzne sekwencje DNA wirusa ptasiej grypy. Konstrukcja genoczujników sprowadza się do umieszczenia na elektrodzie określonej sekwencji kodu genetycznego, której zadaniem jest wykrywanie poszukiwanej sekwencji DNA w patogenie obecnym w materiale biologicznym.

Czytaj także:

Przegląd insektycydów zarejestrowanych do ochrony rzepaku w Polsce
Polak chętniej sięga po produkty z zielonym listkiem. Rynek ekożywności rośnie o 20 proc. rocznie
Rośnie produkcja bydła w UE. Polska w czołówce
Naukowcy: mini kiwi można uprawiać w Polsce północno-wschodniej

Według autorów, genoczujniki posiadają czujność zbliżoną do wykorzystywanej tradycyjnej metody PCR a przy tym są od niej tańsze.

"To nie jest jeszcze gotowy produkt do zastosowania od razu w specjalistycznych laboratoriach. Wykazaliśmy, że opracowane czujniki mogą z powodzeniem być zastosowane do analizy realnych prób i skutecznie wykrywać zarówno fragmenty wirusa H5N1 jaki i przeciwciała” – podkreśliła prof. Radecka

"Poszukujemy obecnie partnerów, którzy mogliby opracowane czujniki skomercjalizować i wprowadzić na rynek. Czujniki mają wysoki potencjał aplikacyjny. Można je zminiaturyzować i przez to szeroko zastosować" – wyjaśniła prof. Radecka.

Materiałem biologicznym, który poddawany jest testom na wykrycie wirusa ptasiej grypy u drobiu są ich ślina i odchody.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/frankieleon

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak właściwie nawozić trwałe użytki zielone? Terminy i porady dla rolników

Nawożenie trwałych użytków zielonych (TUZ) jest kluczowym elementem ich efektywnego zarządzania. Właściwy dobór terminów stosowania nawozów wpływa na plonowanie, jakość paszy oraz kondycję ekosystemu....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics