PE pochylił się nad odnowieniem populacji pszczół w Europie

Pszczelarstwo, ochrona pszczół oraz odnowienie ich populacji to jeden z głównych tematów posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, które odbyło się 16 kwietnia 2015 roku.

 

\"rolnictwo,
 

Posiedzenie prowadził Przewodniczący Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego, dr Czesław Siekierski, który już na wstępie podkreślił rolę pszczelarstwa dla zdrowego i stabilnego rozwoju rolnictwa oraz to, że sektor ten jest bardzo podatny na wszelakiego rodzaju czynniki.

– Pszczelarstwo stanowi istotną gałąź rolnictwa, wpływa na środowisko i poziom produkcji rolniczej, generuje miejsca pracy, przyczyniając się tym samym do zróżnicowania form działalności gospodarczej oraz ogólnego rozwoju obszarów wiejskich. Rozwój pszczelarstwa może mieć pozytywny wpływ na środowisko, a promocja produktów pszczelich leży również w interesie konsumentów, gdyż miód stanowić może zdrowe i pożywne urozmaicenie codziennej diety – uważa Siekierski.

Czytaj także:
Siekierski: Co po likwidacji kwot mlecznych?

Gościem w Komisji AGRI była Sekretarz Stanu słoweńskiego Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Żywności, Tanja Strniša, która przedstawiła uczestnikom spotkania inicjatywy oraz zarys polityki realizowanej w Słowenii w związku z pszczelarstwem oraz popularyzacją konsumpcji miodu. W Słowenii obecnie rośnie liczba pszczelarzy, realizowana jest również nowatorska strategia w tym zakresie, czego przejawem jest chociażby inicjatywa honey breakfast, czyli śniadań miodowych.

Więcej informacji na temat polityki pszczelarstwa przedstawił Boštjan Noc ze słoweńskiego stowarzyszenia pszczelarzy, a Noe Simon Delo z Bee-life mówiła o interakcjach, jakie zachodzą między pszczołami a środowiskiem. Z kolei Thierry Dufresne, Dyrektor Francuskiego Obserwatorium Pszczół, przedstawił działanie oraz cele swojej organizacji realizującej innowacyjny projekt w zakresie pszczelarstwa, którego promocję chciałby przenieść na poziom europejski. Obserwatorium powstało 5 lat temu w formie inicjatywy prywatnej, jako eksperymentalne gospodarstwo pszczelarskie w południowowschodniej Francji. Jego celem jest zasadniczo przywrócenie populacji pszczół w Europie, ochrona oraz wzrost produkcji rolniczej, szkolenie osób zarządzających gospodarstwami pszczelarskimi oraz prowadzenie badań, np. nad apiterapią, czyli leczeniem chorób produktami pszczelimi.

Redakcja AgroNews, fot. siekierski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here