Nie pozwólmy burakom cierpieć na brak boru

Wśród roślnin uprawnych to właśnie burak cukrowy wykazuje największe zapotrzebowanie na bor. Pobiera on z plonem 0,5 kg Boru na hektar.

 

\"rolnictwo,

Jak informuje LiZ, Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego, niedobór boru wynika nie tylko bardzo małej jego zasobności w glebie (dotyczy większości pól) czy niedostatecznego nawożenia, lecz często także z małej dostępności tego mikroelementu dla roślin. Pobranie boru z gleby przez rośliny jest ograniczone nie tylko przez dłuższe okresy suszy, lecz także przez wysokie wartości pH gleby (>7,0) oraz zawartość próchnicy pow. 2,5%. Średnie pobranie jednostkowe boru z plonem wynosi 10 g/tonę korzeni + liście.

Objawy niedoboru
Początkowo objawy niedoboru boru charakteryzują się słabym rozwojem liści sercowych, które następnie brązowieją, czernieją i usychają – zgorzel liści sercowych. Aby uniknąć tych objawów, bor należy prewencyjnie stosować dolistnie na każdej plantacji w ilości 3 l,kg/ha na przełomie maja i czerwca w postaci wysokoprocentowych preparatów np. ADOB Bor 150, Solubor DF, Foliarel B, Ekolist Mono Bor, Ekosol wysokoborowy MAX, Missibor DF, Bolero, Agravita Bor 15. Dawkę najlepiej podzielić na 2 zabiegi po 1,5 l,kg/ha wykonane w odstępie 14 dni. Z borem można zastosować także takie mikroelementy jak Mn, Zn, Cu – najlepiej w formie wysokoskoncentrowanych chelatów.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Dag Terje Filip Endersen

Źródło: LiZ

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics