Nie pozwólmy burakom cierpieć na brak boru

Wśród roślnin uprawnych to właśnie burak cukrowy wykazuje największe zapotrzebowanie na bor. Pobiera on z plonem 0,5 kg Boru na hektar.

 

\"rolnictwo,

Jak informuje LiZ, Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego, niedobór boru wynika nie tylko bardzo małej jego zasobności w glebie (dotyczy większości pól) czy niedostatecznego nawożenia, lecz często także z małej dostępności tego mikroelementu dla roślin. Pobranie boru z gleby przez rośliny jest ograniczone nie tylko przez dłuższe okresy suszy, lecz także przez wysokie wartości pH gleby (>7,0) oraz zawartość próchnicy pow. 2,5%. Średnie pobranie jednostkowe boru z plonem wynosi 10 g/tonę korzeni + liście.

Objawy niedoboru
Początkowo objawy niedoboru boru charakteryzują się słabym rozwojem liści sercowych, które następnie brązowieją, czernieją i usychają – zgorzel liści sercowych. Aby uniknąć tych objawów, bor należy prewencyjnie stosować dolistnie na każdej plantacji w ilości 3 l,kg/ha na przełomie maja i czerwca w postaci wysokoprocentowych preparatów np. ADOB Bor 150, Solubor DF, Foliarel B, Ekolist Mono Bor, Ekosol wysokoborowy MAX, Missibor DF, Bolero, Agravita Bor 15. Dawkę najlepiej podzielić na 2 zabiegi po 1,5 l,kg/ha wykonane w odstępie 14 dni. Z borem można zastosować także takie mikroelementy jak Mn, Zn, Cu – najlepiej w formie wysokoskoncentrowanych chelatów.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Dag Terje Filip Endersen

Źródło: LiZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here