Czas na przedzbiorcze pozakorzeniowe nawożenie jabłoni

Susza, która dotknęła praktycznie wszystkie uprawy, miała także wpływ na skuteczność nawożenia. Z Systemu Komunikatów Sadowniczych, opracowanego przez Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka wynika, że należy się spodziewać problemów z przechowaniem owoców wynikających z niedoboru wapnia w owocach.

 

\"rolnictwo,
 

– Wskazane jest teraz zadbać o uzupełnienie nawożeni a owoców produktami wapniowymi – wynika z komunikatu.

Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka zaleca stosowanie nawozów wapniowych w wyższych dawkach: Amiwap w dawce 5 l/ha lub w przypadku dogodnych warunków pogodowych, gdy temperatury za dnia nie przekracza 20°C, chlorek wapnia w dawce 10 – 12 kg/ha. Do każdego zabiegu chlorkiem wapnia należy dodawać Megafol w dawce 1 l/ha. Dodatek Megafolu poprawia i przyspiesza pobierania składników pokarmowych.

Bardzo dużym problemem może okazać się wybarwienie jabłek – w wielu sadach owoce są wciąż niedostatecznie wybarwione. Dlatego w celu poprawy wybarwienia eksperci zalecają wykonać zabiegi: nawozem FruitAkademia na wzrost owoców II w dawce 8 kg/ha, zawierającym fosfor i potas oraz biostymulatorem Sweet dwukrotnie co 7 – 10 dni w dawce 2 – 2,5 l/ha.

W sadach, które nadal odczuwają skutki niedoboru wody i wysokich temperatur
, zalecany jest zabieg obniżający negatywną reakcję na skutki stresu z dodatkiem nawozu mikroelementowego bogatego w magnez i żelazo.

– Proponujemy zastosowanie preparatu Megafol 2,5 l/ha z dodatkiem nawozu OptiMikro 2,5 kg/ha – piszą w komunikacie eksperci ZZO Warka.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics