Nie będzie podniesienia ceny interwencyjnej mleka. Copa-Cogeca rozczarowane

Europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze Copa-Cogeca alarmuje, że sytuacja w państwach unijnych w sektorach mleka, wieprzowiny, wołowiny, owoców i warzyw jest dramatyczna.

 

\"rolnictwo,

 

W ubiegłym tygodniu odbyło się nadzwyczajne spotkanie ministrów rolnictwa państw UE. Unijni producenci mleka oczekiwali, że szefowie resortów rolnictwa opowiedzą się za podwyższeniem ceny interwencyjnej mleka. Tak się jednak nie stało. Swoje rozczarowanie tym faktem wyraziła także Copa-Cogeca, zwracając uwagę, że brak wsparcia producentów mleka doprowadzi do pogorszenia i tak już trudnej sytuacji w sektorze.

– Mamy świadomość, że bez wniosku Komisji Europejskiej pole manewru jest ograniczone. Ale należy je zwiększyć, żeby ustanowić dolny pułap na rynku i zatrzymać trend spadkowy cen, które są na rekordowo niskim poziomie. Jesteśmy rozczarowani tym, że temat ubezpieczeń kredytów eksportowych dla rynków wołowiny, wieprzowiny i mleka nie został podjęty, mimo iż od dawna o to apelujemy. Pakiet zawiera niewiele instrumentów pomagających w zarządzaniu rynkiem lub rosnącymi wahaniami i problemami w perspektywie krótkoterminowej. Żałujemy, że nie przedstawiono środków dla unijnego sektora wieprzowiny oraz że bardzo krótko omówiono problemy z jakimi zmaga się sektor wołowiny – mówił Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen.

Czytaj także:
Coraz gorzej na rynku mleka. Rolnicy domagają się pomocy

I dodał, że w wielu krajach ceny nie pokrywają kosztów produkcji, a dochody rolników są o połowę niższe od średniej, przez co niektórzy są zmuszeni do zarzucenia działalności. Jego zdaniem należy podjąć pilne działania, żeby poprawić tę dramatyczną sytuację.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/StateofIsrael

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here