Samorząd weterynaryjny chce nowego urzędu bezpieczeństwa żywności

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności – poinformował Jacek Łukaszewicz, prezes Izby.

 

\"rolnictwo,

 

– Chcemy kompetentnej oraz apolitycznej instytucji, zbudowanej na bazie obecnych struktur Inspekcji Weterynaryjnej, która będzie podległa bezpośrednio Premierowi RP – powiedział Łukaszewicz.

Zdaniem KIL-W, nowa Państwowa Inspekcja Weterynarii i Żywności powinna zostać zbudowana na bazie obecnych struktur Inspekcji Weterynaryjnej. "Takie rozwiązanie podyktowane jest względami praktycznymi i merytorycznymi. Inspekcja Weterynaryjna jako jedyna posiada sprawdzone struktury w każdym powiecie".

– Jednocześnie nowa inspekcja, która powstanie po konsolidacji, będzie w 80 proc. zajmować się sprawami weterynaryjnymi, które automatycznie staną się podstawą jej działalności – tłumaczy Jacek Łukaszewicz.

I dodaje, że Państwowa Inspekcja Weterynarii i Żywności powinna podlegać bezpośrednio premierowi. Takie rozwiązanie wzorowane jest na podległości Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Aby zagwarantować skuteczną bezstronność nowej inspekcji w ochronie zdrowia konsumenta, konieczne jest jej „wyprowadzenie” z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Takie rozwiązanie proponuje zresztą w swoich raportach Najwyższa Izba Kontroli oraz w swoim programie Prawo i Sprawiedliwość – przekonuje Łukaszewicz. I dodaje, że chce „zagwarantować wysokie standardy w stosunku do osób pełniących w Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności funkcje kierownicze”.

– Gwarancją bezpieczeństwa żywności, co proponujemy w naszym projekcie, jest powierzenie sterów Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności w ręce lekarzy weterynarii. Chcemy, aby obowiązywały ich wysokie wymagania merytoryczne oraz żeby byli wybierani na drodze transparentnego i obiektywnego konkursu. Chcemy także zapewnić im niezależność poprzez uniemożliwienie ich powoływania i odwoływania na skutek politycznych decyzji – mówi Łukaszewicz.

Projekt Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej jest odpowiedzią na pomysły konsolidacji inspekcji zajmujących się bezpieczeństwem żywności zaprezentowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w lipcu 2016 r.

– Nasze zdecydowane stanowisko wobec tych szkodliwych propozycji oraz udowodnienie, że są one niezgodne z przepisami międzynarodowymi, doprowadziło do przedstawienia przez resort rolnictwa nowej propozycji reformy. Naszym zdaniem jest to krok w dobrym kierunku. Liczymy, że oba projekty, obywatelski oraz ministerialny, spotkają się ostatecznie w Sejmie i będą podstawą do przeprowadzenia merytorycznej i zgodnej z normami prawa światowego reformy urzędowej kontroli żywności – powiedział Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej. 

KRL-W poinformowała, że w mediach społecznościowych rozpoczęła się akcja medialna mająca na celu przekonanie społeczeństwa do poparcia obywatelskiego projektu ustawy o Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności. W Internecie pojawiły się filmy i banery reklamowe wzywające do poparcia projektu ustawy. W tym samym celu wydrukowanych zostało również kilkadziesiąt tysięcy ulotek oraz plakatów.

Na potrzeby kampanii medialnej działa też strona internetowa www.bezpieczna-zywnośc.pl. Pod adresem http://bezpieczna-zywnosc.pl/zbieraj-podpisy/ znajduje się treść obywatelskiego projektu ustawy, a także wzór listy do zbierania podpisów, który można ściągnąć na komputer i wydrukować.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics