Resort rolnictwa chce wypuścić drób na zewnątrz

Być może już niebawem kury, kaczki, gęsi i indyki będą mogły przebywać na świeżym powietrzu bez konieczności trzymania ich w wolierach lub na wybiegach. Resort rolnictwa planuje znieść m.in. obowiązek utrzymywania drobiu w zamknięciu.

 

\"rolnictwo,

 

Kury wyjdą na zewnątrz

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Zmienia on grudniowe przepisy w tym zakresie.

– W związku ze zmniejszoną częstotliwością występowania ognisk ptasiej grypy, wyższą temperaturą oraz nasłonecznieniem, należy uchylić rozporządzenie, które nałożyło bardzo restrykcyjne środki na hodowców drobiu. Chodzi tu przede wszystkim o konieczność utrzymywania drobiu w odpowiednim zamknięciu – czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Zdaniem ministra rolnictwa, uchylenie rozporządzenia pozwoli na przywrócenie dobrostanu zwierząt, który wymaga kontaktu ze słońcem i świeżym powietrzem.

Ograniczenie kontaktu z dzikim ptactwem

Resort rolnictwa nie zamierza jednak całkiem rezygnować z nałożenia na hodowców obowiązku przestrzegania zasad bioasekuracji. Dlatego w nowym rozporządzeniu znajdzie się zapis mówiący o utrzymywaniu drobiu w sposób ograniczający kontakt z dzikim ptactwem. Do tego będzie można używać np. ultradźwiękowych odstraszaczy czy siatek.

Uchylony ma być też zakaz organizowania targów, wystaw i pokazów.

Ptasia grypa? Decyzję o trzymaniu drobiu w zamknięciu podejmie wojewoda

Resort rolnictwa zastrzega jednak, że w przypadku zagrożenia wystąpienia lub wystąpienia grypy ptaków właściwy miejscowo lekarz powiatowy weterynarii lub wojewoda będzie mógł na określonym obszarze wprowadzić odpowiednie środki, w tym konieczność trzymania drobiu w zamknięciu.

Czytaj także:
Czarne chmury nad producentami drobiu. Ceny skupu brojlerów mogą mocno spaść


Rozporządzenie trafiło na razie do uzgodnień. Mają one potrwać do końca marca.

Od 3 grudnia 2016 roku w Polsce wykryto 65 ognisk ptasiej grypy wśród drobiu hodowalnego.

Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Precyzyjne rolnictwo krok po kroku – od planowania do zbiorów

Współczesne rolnictwo przechodzi prawdziwą rewolucję. Coraz więcej gospodarstw decyduje się na wykorzystanie technologii, które wspierają wszystkie etapy produkcji – od planowania, przez pielęgnację upraw,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics