Rzepak mocno w dół, a zboża w górę w skali tygodnia

Kontrakty giełdowe na zboża drożały w minionym tygodniu w obawie o dostępność ziarna z basenu Morza Czarnego w sytuacji wkroczenia na wyższy poziom konfliktu między Rosją i Ukrainą. Z drugiej jednak strony pogoda na Wielkich Równinach USA i we Francji zaczęła sprzyjać uprawom pszenicy ozimej, co hamowało wzrosty notowań tego zboża.

Dolar nadal umacnia się do euro i innych walut

Kurs euro/dolara spadł o 1,2% w skali tygodnia (-1,6% tydzień wcześniej) do 1,042 w piątek (najniżej dwóch lat) po wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich i pod wpływem gróźb Putina skierowanych w kierunku Zachodu.

Drożejący dolar osłabia popyt na surowce wyceniane w tej walucie, w tym zboża i soję. Konsekwencją umocnienia dolara są roczne maksima kursu usd/pln, który w czasie piątkowej sesji przekroczył na chwilę 4,20 złotego, a dzień zamknął poziomem 4,16 złotego za dolara.

Giełda w Paryżu

Taniejące skokowo euro w stosunku do dolara stanowi wsparcie dla unijnego eksportu pszenicy i jednocześnie podnosi ceny importowanych, konkurencyjnych towarów, w tym kukurydzy.

Stąd notowania unijnych kontraktów na zboża rosły delikatnie w minionym tygodniu, a tydzień wcześniej skutecznie opierały się presji spadkowej płynącej z giełdy w Chicago. W konsekwencji najbliższa seria unijnej kukurydzy zyskała skromne 1 euro w skali tygodnia kończącego się 22-listopada, podczas gdy pszenica podrożała o blisko 3 euro w tym czasie.

Francuscy rolnicy nadrobili opóźnienia w zasiewach pszenicy

Warto zwrócić uwagę, że zmalały obawy o przyszłoroczną produkcję pszenicy we Francji po najniższych od 40 lat zbiorach w tym roku. Warunki pogodowe stały się bardziej korzystne, a tempo zasiewów pszenicy ozimej przekroczyło nawet wielkość średnią. Wprawdzie uprawy pozostają zagrożone niekorzystnymi warunkami pogodowymi, to jednak obecne perspektywy dla największego w UE kraju produkującego i eksportującego pszenicę stały się bardziej pozytywne.

FranceAgriMer poinformowała, że zaawansowanie zasiewów pszenicy ozimej wynosi 90%, czyli powyżej 87% – średnio o tej porze.

Unijny rzepak najtańszy od miesiąca

Paryskie kontrakty futures na rzepak (dostawa w maju 2025) zamknęły tydzień na poziomie 508,25 euro/t, spadając w tygodniu o 31,00 eur/t (-5,7%). Jednocześnie kontrakt na nowe zbiory (sierpień 25) spadł do poziomu 468,75 euro/t. Paryskie kontrakty terminowe na rzepak wróciły do poziomu wycen sprzed miesiąca.

Ciągłe obawy przed wojną handlową między USA i Chinami po wygranej Donalda Trumpa w wyborach w USA ciążą na notowaniach soi (-1,5% w skali tygodnia) i całego kompleksu nasion oleistych. Ponadto słabsze zapotrzebowanie globalne na olej palmowy przeceniło pozostałe oleje roślinne drugi tydzień z rzędu.

Przyszłość sektora biopaliw jest niepewna, a co za tym idzie olejów roślinnych, po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta. Trump krytycznie podchodzi do zielonej energii i obiecał wspierać wydobycie i produkcję paliw kopalnych.

Andrzej Bąk
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Chciał kupić koparkę – stracił ponad 100 tysięcy złotych

52-letni mieszkaniec Ostrołęki zainteresował się internetowym ogłoszeniem dotyczącym sprzedaży koparki, która miała znajdować się we Francji. Jednak warunkiem zakupu było wpłacenie całej kwoty za...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics