Zbliżające się święta windują ceny tuczników w całej Europie

W całej Europie rosną ceny wieprzowiny. To wynik ożywionego popytu z powodu Świąt Wielkanocnych oraz rozpoczętego sezonu grillowego – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. Ceny winduje także wzmożony eksport mrożonej wieprzowiny do Azji.

 

\"rolnictwo,


Rosną ceny wieprzowiny w Europie

– Największy skok cenowy w ubiegłym tygodniu zanotowano w Hiszpanii (+6 centów). Obserwatorzy rynku zwracają uwagę na spadek masy ubojowej w tym kraju. Oczekuje się, że wraz z pierwszymi turystami, którzy w większej liczbie przyjadą na południe Europy cena wieprzowiny będzie dalej rosła – czytamy w komunikacie KZP-PTCh.

Cena w Niemczech i Belgii wzrosła o 5 centów. We Francji Danii i Austrii zanotowano wzrost ceny o 4 centy. Holandia w ubiegłym tygodniu podniosła cenę o 3 centy. We wszystkich krajach wyraźnie widać spadek wagi ubojowej tuczników.

Niepokojąca jest jednak wiadomość o spadku ceny wieprzowiny na rynku chińskim.

– Zapewne znajdzie to odzwierciedlenie w cennikach krajów UE – wyjaśnia Aleksander Dargiewicz z KZP-PTCh.

W Niemczech w bieżącym tygodniu przed samymi świętami zainteresowanie żywcem wieprzowym będzie malało. Część zakładów nie będzie prowadziła uboju do końca tygodnia. Jednakże ograniczona podaż tuczników na rynku łagodzi sytuację i nie należy spodziewać się zatorów w sprzedaży żywca. W Niemczech 12 kwietnia utrzymano cenę na poziomie sprzed tygodnia, czyli 1,73 euro za kg wagi bitej ciepłej.

W USA spadają ceny tuczników

Z kolei w USA cena tuczników straciła trend wzrostowy, który jeszcze miał miejsce kilka tygodni temu. W krótkim okresie ubojnie obniżyły cenniki z 0,75 do 0,63 dolara za funt. Spadła również wartość elementów z 80 do 75 dolarów za funt. 

– Powód to nadpodaż świń na rynku amerykańskim o 150 tys. sztuk tygodniowo w stosunku do sytuacji sprzed roku, kiedy to ubito 2159 tys. sztuk tuczników – wyjaśnia Dargiewicz.

Z nadchodzącym sezonem letnim spodziewany jest spadek podaży żywca, a cena powinna wzrosnąć do 0,80 dolara za funt.

Redakcja AgroNews, fot.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak właściwie nawozić trwałe użytki zielone? Terminy i porady dla rolników

Nawożenie trwałych użytków zielonych (TUZ) jest kluczowym elementem ich efektywnego zarządzania. Właściwy dobór terminów stosowania nawozów wpływa na plonowanie, jakość paszy oraz kondycję ekosystemu....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics