Firma doradzcza w szeregach Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego \”ASAP\”

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” realizując swe cele statutowe, a mianowicie promowanie zasad rolnictwa zrównoważonego pozyskuje nowych sojuszników. Z przyjemnością informujemy, że z dniem 1 listopada 2016 firma FreshMazovia i Pan Maciej Majewski zostali przyjęci do Stowarzyszenia „ASAP”.

Firma FreshMazovia reprezentuje kolejne ogniwo w łańcuchu dostaw żywności, a mianowicie przygotowanie gospodarstw rolnych do ubiegania się o standard produkcji Global GAP.

Polska jest jednym z większych producentów i eksporterów owoców i warzyw na świecie. Rozwój technologii sprawił, że przez cały rok ich smak przypomina nam o beztrosce lata. Niewątpliwie wynika to z coraz bardziej dojrzałego podejścia rolników do procesu produkcji oraz ich pasji, zaangażowania i chęci doskonalenia swoich umiejętności. Wsparcie dla nich stanowi wieloletnia działalność firmy doradczej FreshMazovia, dla której najważniejszymi są zaufanie klientów i wspólna troska o jakość. 

\"\"
 

Poziom produkcji wyznaczają coraz to nowe wytyczne: krajowe i unijne, stanowiące zbiór skomplikowanych przepisów.  Jednym z nich jest system jakości i bezpieczeństwa żywności Global GAP. Kilka lat temu dla większości rolników wprowadzenie takiego standardu było niemalże niemożliwe, a ogromna ilość pytań kontrolnych nie do spełnienia. W tym miejscu nieocenione okazało podejście firmy FreshMazovia – dzięki podzieleniu wymagań na te dotyczące infrastruktury, dokumentacji i zaświadczeń okazało się że jest to dla nich proste i czytelne.

Dodatkowo uargumentowanie, że prowadzenie działalności rolniczej według tych wymagań pozwala zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy przyniosło zdecydowany przyrost ilości certyfikowanych gospodarstw. Obecnie firma przygotowuje do certyfikacji blisko 2000 gospodarstw. 

– Doświadczenie w zakresie prowadzenia gospodarstwa, wiedza na temat systemów jakości pozwoliła nam opracować unikalne rozwiązania w zakresie wdrażania standardów certyfikatów krajowych, unijnych i prywatnych. Wielu rolników oczekuje od nas nie tylko pomocy w przygotowaniu gospodarstwa do spełniania danych wymagań ale także pomocy w prowadzeniu dokumentacji z tym związanej. Ponadto jesteśmy świadomi, że dbałość o jakość nie kończy się w gospodarstwie, jakość musi być zachowana w całym łańcuchu dostaw dlatego bardzo ważnym działem w naszej firmie jest dział systemów jakości i bezpieczeństwa żywności – mówi Maciej Majewski, współwłaściciel Spółki.

Integrowana produkcja kluczem do sukcesu


Pierwszym krokiem właściwego przygotowania gospodarstw jest szkolenie w zakresie Integrowanej Produkcji. Kolejny bardzo ważny aspekt jakości to przygotowanie właściwych, opartych na wynikach badań i doświadczeniu, zaleceń nawozowych, co nie byłoby możliwe bez pobrania reprezentatywnych próbek. Istotnym jest, że współcześnie ceni się nie tylko wzrost plonowania, ale także poprawę jakości plonów.

– Wierzymy, że wspólny sukces zależy od  czegoś więcej niż informacja jednostronna. Wprowadziliśmy  na przykład ofertę lustracji, czyli spotkania doradcy z sadownikiem w jego sadzie i wspólne wykonanie lustracji, a w przypadku przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości dobranie najlepszego zabiegu ochrony.  Wiemy że tak jak w przypadku produkcji tak i w przypadku systemów jakości najważniejsza jest wizyta w gospodarstwie gdzie rolnik może rozwiać wszelkie swoje wątpliwości dotyczące zarówno samej dokumentacji jak i infrastruktury. Wysoka jakość naszych usług została poświadczona Akredytacją Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz wdzięcznością gospodarzy, których uprawy zostały uratowane dzięki interwencji naszych doradców – akcentuje Maciej Majewski.

Świadomość konsumentów wzrasta każdego roku, wielu z nich wymaga więcej niż tylko poświadczenie spełniania unijnych i prywatnych standardów dla produkcji konwencjonalnej. W ostatnich latach bardzo rozwija się zarówno rolnictwo zrównoważone jak i rolnictwo ekologiczne. Jest to bardzo ważny sygnał zwłaszcza dla młodych rolników, przejmujących rodzinne gospodarstwa, którzy często czują potrzebę ich modernizacji. Efektywność działań z pewnością ulepszą konsultacje z wykwalifikowanymi doradcami.

Pracownicy firmy FreshMazovia to ludzie, którzy z pasją korzystają ze swojej wiedzy naukowej, wieloletniej praktyki prowadzenia własnych gospodarstw oraz bogatego doświadczenia w pomocy przy produkcji konwencjonalnej. – Zdajemy sobie sprawę z szerokości wymogów jakie stawia przed producentem rolnictwo zrównoważone, jednak jako pierwsi w Polsce decydujemy się pomóc Państwu im sprostać zarówno w praktyce, jaki i przy wypełnianiu dokumentacji – podkreśla Maciej Majewski.

Zapraszamy na stronę PSRZ "ASAP": rolnictwozrownowazone.pl

Dariusz Rutkowski
/Dyrektor Biura Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”/

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics