Glifosat przedżniwnie w zbożach. Wyjaśniamy, kiedy można go stosować

Plantatorzy zbóż tradycyjnie wykonują oprysk przedżniwny na plantacjach. Kiedy można go przeprowadzić i jakie są zmiany w prawie w tym zakresie?

\"rolnictwo,

Czemu rolnicy sięgają po glifosat przed żniwami?

Zalety wykorzystania glifosatu do zabiegu przedżniwnego są ogólnie znane. Gwarantuje doskonałą kontrolę jednorocznych i wieloletnich chwastów, nawet tych najbardziej uciążliwych jak perz, ostrożeń czy powój. Umożliwia zbiór nierówno dojrzewającej plantacji, a co się z tym wiąże krótsze żniwa bez przestojów oraz zmniejszenie zużycia paliwa i eksploatacji sprzętu. Zastosowanie tej substancji aktywnej dodatkowo zapewnia wysuszenie całych roślin, zmniejszenie zanieczyszczeń oraz wysuszenie nasion.„Zroundupowana” plantacja łatwiej dosycha po deszczu, jak i po porannej rosie. Wykonanie zabiegu z użyciem glifosatu powoduje zniwelowanie ryzyka związanego z niepogodą.

Kiedy można zastosować glifosat w zbożach?

Należy jednak pamiętać, iż w ubiegłym roku pojawiły się ograniczenia dotyczące zastosowania preparatów zawierających tę substancję aktywną. Wynikają one z rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2016/1313 z dnia 1 sierpnia 2016 r. Jeżeli chodzi o przedżniwne stosowanie to zmiany te dotyczą warunków, jakie muszą być spełnione, aby można było użyć glifosat. Mamy dwie takie sytuacje: zabieg można przeprowadzić wyłącznie w przypadku i w miejscach wystąpienia dużego nasilenia chwastów uniemożliwiających zbiór oraz dopuszcza się zastosowanie na plantacji lub jej części wyłącznie w sytuacji, gdy stan uprawy lub warunki pogodowe uniemożliwiają osiągnięcie w sposób naturalny jednoczesnej fazy dojrzałości do zbioru.

Pozostałe warunki dotyczące terminu i warunków agrotechnicznych przeprowadzenia zabiegu pozostają bez zmian. Również ogólne korzyści związane z tego typu zabiegiem, jak zwalczenie chwastów lub umożliwienie zbioru nierównomiernie dojrzewającej plantacji są oczywiste.

Kiedy wykonać zabieg desykacji?

W wypadku zastosowania Roundup Flex 480, który zawiera w swym składzie glifosat, w uprawie pszenicy w warunkach wystąpienia chwastów lub nierównomiernego dojrzewania wystarczy od 1 do 3 litrów preparatu na hektar, którą to dawkę rozcieńcza się w 150 do 250 litrów wody. Dość istotny jest termin wykonania zabiegu. Zwykle oprysk wykonuje się do 7 dni przed planowanym zbiorem, gdy dokłosie zaczyna tracić swoją zieloną barwę i staje się brązowe.

Aby w sposób najbardziej precyzyjny uchwycić właściwy moment gotowości uprawy do zbioru, należy wziąć 20 ziaren z różnych roślin, najlepiej ze środka każdego kłosa, nacisnąć na ziarno paznokciem kciuka i obserwować, jak zachowa się miejsce nacisku. Jeśli odcisk pozostanie na ziarnie, plantacja jest gotowa do zbioru. Ten test można przeprowadzić w pszenicy, jęczmieniu i owsie. W celu sprawdzenia wilgotności pszenicy należy przekroić każde ziarno na połowę. Jeżeli 75% ziaren ma szczyt bruzdki o ciemno brązowym zabarwieniu, oznacza to, iż poziom wilgotności wynosi około 30%. Natomiast jeśli wszystkie wybrane ziarna są ciemne, wilgotność jest niższa. Przedżniwne zastosowanie glifosatu dodatkowo pozwala zmniejszyć wilgotność ziaren aż o 2-3%, umożliwia eliminację chwastów, wyrównanie plantacji, a co za tym idzie bardziej efektywne planowanie żniw, ich przyśpieszenie, polepszenie parametrów zbieranego ziarna, a tym samym redukcję nakładów i zwiększenie zysków. Tak przygotowana plantacja szybciej dosycha po deszczu, a żniwa są znacznie łatwiejsze i tańsze.

„Roundupowanie przed żniwami” stało się standardowym zabiegiem wykonywanym na zachwaszczonych czy nierówno dojrzewających plantacjach. Jest to najefektywniejszy sposób na zwalczenie chwastów wieloletnich i dosuszenie całych, nierównomiernie dojrzewających roślin. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach użycia glifosatu. Zabieg desykacji można przeprowadzić  jedynie wtedy, gdy stan uprawy lub warunki pogodowe uniemożliwiają osiągnięcie w naturalny sposób jednoczesnej fazy dojrzałości do zbioru. Z kolei oprysk eliminujący chwasty utrudniające przeprowadzenie żniw dopuszczalny jest tylko i wyłącznie w przypadku wystąpienia dużego nasilenia chwastów uniemożliwiających zbiór.

Anna Rogowska, fot. flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Tanie zboże i drogi prąd. Jest pomysł na spółdzielnie energetyczne w każdej gminie

W dniu 18 kwietnia 2024 r. odbyło się kolejne posiedzenie zespołu powołanego z inicjatywy Pana Wice-Wojewody Wielkopolskiego Jarosława Maciejewskiego w sprawie postulatów zgłaszanych przez Wielkopolskich rolników...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics