Znaki ostrzegające o zgnilcu amerykańskim stanęły w okolicach Wągrowca. Ta groźna choroba pszczół podlega obowiązkowi zwalczania. Dlatego ule, w których stwierdzono infekcję muszą być zlikwidowane, a wokół ogniska choroby wyznacza się obszar zapowietrzony.
Zgnilec amerykański pszczół jest wysoce zakaźną bakteryjną chorobą, dlatego podlega obowiązkowi zwalczania. Atakuje larwy pszczół – czerwie, a do zakażenia dochodzi drogą pokarmową podczas karmienia larw przez robotnice. Przenosi się m.in. przez obumarłe larwy pszczół, zakażone produkty pszczele i sprzęt pasieczny. Bakteria w pasiekach pojawia się zwykle na wiosnę i latem. Kilka dni temu zaatakowała ule w okolicy Wągrowca.
Ognisko zgnilca amerykańskiego pszczół stwierdzono w pasiece położonej w miejscowości Nowa Wieś. Na terenie pasieki znajdowało się 9 pni.
Zgnilec w ulach. Czego dotyczą zakazy?
By ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu wyznaczył obszar zapowietrzony wokół ogniska choroby.
– Obszar zapowietrzony obejmuje miejscowości: Tarnowo Pałuckie, Rgielsko, część miejscowości Łekno, Kiedrowo, część miejscowości Werkowo, Bracholin, Redgoszcz, Żabiczyn, Rąbczyn, Zakrzewo, Mieścisko, Ruda Koźlanka, Zbietka, Podlesie Kościelne, Sarbia, Ochodza, Łaziska, Sienno, Jankowo, część Kalisk i część miasta Wągrowca – poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu.
Na tym terenie zabrania się: organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół; przemieszczania bez zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wągrowcu rodzin pszczelich, pszczół, matek pszczelich, czerwia, pni pszczelich i produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece.
Poza tym przeprowadzony zostanie przez lekarza weterynarii przegląd pasiek z tego obszaru.
Kamila Szałaj, fot. Marta Nowak-Woźnica